Nem indul a reggel kávé nélkül? Akkor nincs is nagyobb csalódás, ha a napindító koffeines extázis helyett olyan élményben van része az ízlelőbimbóidnak, mintha egy adag langyos mosogatóvízzel öblögetnél. Pedig mindent úgy csináltál, ahogy kell, az eredmény mégis pocsék ízű lett. Ez valószínűleg azért van, mert az őrölt kávénak meglepően rövid a szavatossága.
Ezért bírja olyan kevés ideig az őrölt kávé
Az őrölt kávé tárolása kicsit bonyolultabb, mint a sima kávébabé. A kávétermesztők és a hozzáértő fogyasztók között az az általános konszenzus, hogy soha nem szabad több kávébabot őrölni, mint amennyit várhatóan egy adott időpontban fel fogsz használni, és érdemesebb magát a kávébabot tárolni, mint az őrölt kávét, mivel ez utóbbi nagyon gyorsan megromlik. Ez extrémnek tűnik, de van rá ésszerű magyarázat.
A kávénak ugyanis két ellensége van, ami negatívan befolyásolja a frissességét: a fény és az oxigén.
Ez nem jelenti azt, hogy az őrölt kávéból ihatatlan csésze kávé lesz, de azt igen, hogy az íze nagyon gyorsan hanyatlani fog. Miért épp őrölt formában fenyegeti ez a veszély a kávét? Mert az őrölt kávénak nagyobb a felülete, így a fény és a levegő gyorsabban tud beszivárogni.
Hogyan tárold az őrölt kávét?
Persze nem kell rögtön hagyni az egész otthoni kávézást, és inkább kávézóba járni minden reggel. Az őrölt kávé az őrlőből való kikerülése után még jó két hétig tisztességes feketét szolgáltat – vagy legalábbis elég jót ahhoz, hogy a kávéfogyasztók többsége észre se vegye a különbséget. Ráadásul rengeteg dolgot tehetsz azért, hogy az őrlemény minden alkalommal ugyanolyan ízélményt nyújtson. A legfontosabb a tárolás.
Emlékszel a bosszantó fényre és oxigénre, amelyek ellopják a frissességet az őrölt kávéból? Ezeknek az elemeknek a távoltartása fontos lépés a kávé minőségének megőrzésében. Talán már észrevetted, hogy a legtöbb őrölt kávé vákuumzáras zacskókban kerül forgalomba. Ez remekül meghosszabbítja az eltarthatósági időt, amíg a gyártótól eljut a fogyasztóhoz a kávé – sőt, egy bontatlan vákuumcsomagolású zacskó őrölt kávé akár egy évig is megőrzi az ízét – de amint felbontod, elkezd ketyegni az időzített bomba.
Ez azt jelenti, hogy a legjobb, ha az őrölt kávét egy légmentesen záródó edénybe teszed át felbontás után.
Kerüld a kísértést, hogy egy csinos üveg kávésdobozt válassz, ami aztán dekorációként is szolgál a pulton. Az átlátszó üveg nem fogja megvédeni a kávét a fénytől. A legjobb, ha valamilyen kerámia vagy fém tartót választasz. Egyes híresztelések ellenére a kávé – akár őrölt, akár egész kávébab formájában – a fagyasztóban való tárolása soha nem jó ötlet. A legjobb eredmény érdekében légmentesen záródó edényét olyan szekrényben helyezd el, ahol a hőmérséklet 10 és 20 Celsius-fok között van.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos konyhai tippet olvashatsz itt: