Gyakran, amikor jó szándékkal a maradékmentés eszköze felé nyúlunk, eshetünk abba a hibába, hogy az újrafelhasználások és átalakítások közepette, csak sokkal nagyobb galibát okozunk. Előfordulhat, hogy a kigondolt étel nem működik, esetleg hamar megromlik, ilyenkor pedig jóval több ételt (plusz energiát, időt is) pazarolunk el, mint amennyi a maradékmentés előtt került volna a kukába. Szomorú, de be kell látnunk, hogy vannak menthetetlen helyzetek – persze a legjobb, ha inkább megtanuljuk ezeket elkerülni. Az alábbi tippek ebben segíthetnek.
Figyelj a szavatosságra
Csak azok az alapanyagok és ételek érdemesek a megmentésre, amelyek még jó állapotban vannak. A félig erjedt/rohadt/penészes élelmiszerek vagy már romlottnak tűnő készételek inkább landoljanak a szemetesben, minthogy a belőlük készített, sokkal nagyobb adag ételt kelljen majd egy nappal később kidobni.
Legyen kéznél recept
Ne kezdjünk el csak úgy hasraütés-szerűen alkotni, még akkor se, ha amúgy nagyon profinak gondoljuk magunkat a konyhában. Ha kigondoltuk, hogy mi lesz a maradékmentő projektünk célja (leves, saláta, egytálétel, desszert, stb.), keressünk a receptkönyvünkben vagy az interneten egy nagyjából hasonló receptet.
Erről leleshetjük majd a szükséges részleteket: arányokat, elkészítési időket és hőfokokat, fűszerezési és egyéb tanácsokat.
Ne bonyolítsd túl
A maradékmentést érdemes mindig egyszerű keretek közt tartani: a felhasználni kívánt ételmaradékhoz vagy kallódó élelmiszerhez ne adjunk túl sok mindent pluszban, csak nagyjából 3-4 szükséges elemet. Dolgozzunk azzal, ami otthon van, ne menjünk el külön bevásárolni, ha tehetjük, mert azzal némileg elvennénk a maradékmentés értelmét.
Gondolj a holnapra
Csak akkor kezdjünk neki a maradékmentésnek, ha a heti tervünkben találunk neki helyet. Amennyiben másnapra már megfőztünk, vagy bevásároltunk, inkább maradjunk az eredeti tervnél, nehogy még több megmentésre szoruló alapanyagunk legyen.
Maradj észnél
Ne készítsünk el olyan recepteket, amelyekre nincs szükségünk. Ha egy maradékmentésből születne 10 liter leves, de mi csak egyedül vagyunk, inkább keressünk más módot az újraalkotásra, vagy végső esetben, inkább szabaduljunk meg a maradéktól. Kevésbé szomorú kidobni egy kis adag élelmiszert, mint fél kondér meg nem evett levest.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tippet találsz itt: