Ha ezt látod a mandulatejen, ne idd meg

A tej megromlik. Na de ha a „tej” nem a tehénből jön, hanem a mandulából, akkor mi a helyzet? Napi Tippünkben körbejártuk, mit kell tudnod a mandulatej helyes tárolásáról.

Ha használsz növényi tejhelyettesítőket, akkor biztosan elgondolkoztál már azon, hogy megromlanak-e ezek, a tejhez hasonlóan. Persze élelmiszerről van szó, így például a mandulatej is nyilván megromlik, de mennyi idő után következik ez be, és mik a jelei? Összegyűjtöttük, honnan tudod, megromlott-e a mandulatejed, és mit tegyél annak érdekében, hogy hosszabb ideig elálljon.

Ha ezt látod a mandulatejen, ne idd meg

Hogyan állapítható meg, hogy megromlott a mandulatej?

Négy fő oka lehet annak, hogy a mandulatej megromlik: baktériumok, oxidáció, élesztőgomba és penész. A legjobb módja annak, hogy megállapítsd, hogy lejárt mandulatejjel van-e dolgod, az érzékszervi vizsgálat. Szagold meg a mandulatejet. A nedves kartonra vagy a festékhígítóra emlékeztető állott szagok azt jelezhetik, hogy a mandulatejnek annyi (köszönjük, oxidáció).

Ha bizonytalan vagy, egy picit meg is ízlelheted: ha savanyú íze van, vagy más módon kellemetlen inni, tudod, mit kell tenned. A sötétebb szín szintén arra utalhat, hogy már leáldozott a mandulatejnek.

A mandulatej állaga is jelezheti a romlást

A baktériumok vagy az élesztő a tej besűrűsödését vagy alvadását okozhatja. A csomósodó szilárd anyagok azonban nem mindig jelentik azt, hogy a mandulatej nem biztonságos, ez ugyanis természetes velejárója. Segíthet a helyzeten, ha felbontás előtt felrázod a növényi italt, hogy újra emulgeálódjon minden, ami leülepedett az aljára. De ha azonnal elkezd szétválni, amikor kiöntöd (vagy ami még rosszabb: ha darabos marad), dobd ki. Ha a mandulatej tényleg romlott, a felszínen és a doboz, üveg belsejében fekete penész kezdhet kialakulni - ha a romlás ilyen jellegű jeleit látod, ne kockáztass.

Mennyi ideig tartható el a mandulatej?

Az eltarthatóság több tényezőtől függ, kezdve a mandulatej típusával. A hagyományos tejhez hasonlóan a boltban vásárolt mandulatej is pasztőrözési folyamaton megy keresztül.

A tartós mandulatejet ultrapasztőrözési eljárásnak vetik alá, amelynek során 140°C-ra hevítik, hogy elpusztítsák a kórokozókat és az enzimeket. Ezután aszeptikus csomagolásba töltik (azaz a sterilizált terméket sterilizált csomagolásba teszik, és steril környezetben lezárják). A lezárt csomagolásban a mandulatej akár egy évig is elállhat. Ha a felbontatlan doboz felpuffad, az a mikroorganizmusok elszaporodásának jele – a mandulatej valószínűleg szennyezett, és ki kell dobni. Felbontás után tárold a hűtőszekrényben, és max. 10 napon belül fogyaszd el.

Mint a legtöbb házi készítésű terméknek, a házi mandulatejnek is rövidebb a szavatossági ideje, köszönhetően a minimális adalékanyagnak és (általában) a tartósítószerek hiányának. A friss mandulatejnek öt-hét napig kell elállnia a hűtőben. A szennyeződések minimalizálása és az eltarthatósági idő növelése érdekében tiszta, száraz eszközöket használj készítésekor. Kerüld, hogy a mandulatejet feldolgozás közben hosszú ideig szobahőmérsékleten hagyd állni - ha lehetséges, szűrés közben hűtsd le.

Hogyan lehet a mandulatejet hosszabb ideig eltarthatóvá tenni?

A mandulatej eltarthatóságát többféleképpen is meg lehet hosszabbítani. Először is: megfelelő tárolás és higiénia (például ne igyál egyenesen a dobozból. Mint minden romlandó terméket, a mandulatejet is hidegen kell tartani, ideális esetben a hűtőszekrény hátsó részében, ahol a hőmérséklet tartósan a leghidegebb marad. Minél kevesebbet teszed ki a mandulatejet a levegőnek és más természeti elemeknek, annál jobb. Ez azt jelenti, hogy miután kiöntötted, amit ki kell öntened, zárd rá a kupakot, és tedd vissza a mandulatejet a hűtőbe.

Ha aggódsz, hogy nem tudod időben felhasználni a mandulatejet, fagyaszd le. Adagold a mandulatejet jégkockatartókba, így később már kiporciózva tudod a kávédhoz adni vagy a serpenyőbe dobni.

Kiolvasztáshoz tedd át egy éjszakára a hűtőszekrénybe. Fagyasztóban a mandulatej körülbelül hat hónapig marad jó (ez más növényi tejekre is igaz, mint például a zabtej, a kókusztej, a szójatej - és igen, még a tejtejre is).

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippekért kattints ide:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...