A karácsony egyik kötelező eleme a szaftos máktöltelék, ami olyan klasszikus süteményekbe kerülhet, mint a bejgli, flódni vagy a rétes. Annak ellenére, hogy nem egy borzasztóan bonyolult recept, igenis okozhat némi fejtörést az olajos magból főzött édes krém – a problémák legnagyobbika például az, amikor fullasztóan száraz marad a máktöltelék. Nézzük, mely hibák okozhatják ezt!
Rossz fajta mákot használsz
Ugyan miniatűr különbségnek tűnhet, mégis rengeteg múlik azon, hogy milyen mákkal dolgozunk a töltelék készítése során. Közelebbről szemügyre véve is nehéz megkülönböztetni az egész és a darált mákot – ahhoz azonban, hogy tényleg szaftos tölteléket kapjunk, az utóbbira lesz szükségünk.
Nincs eléggé megdarálva a mák
Sajnos azonban az előre darált mákok többségével sem járunk jól – a boltban kapható termékek ipari darálása nem mindig alapos. Ha ilyen durvább állagú, nagyobb szemű mákot kapunk a boltban, felhasználás előtt daráljuk le egy késes aprítógépben vagy turmixgépben.
Kevés a folyadék mennyisége
A különböző süteményekhez tejjel, borral vagy vízzel kell felfőznünk a mákot ahhoz, hogy koherens tölteléket kapjunk. Persze nem mindegy, mennyit öntünk a fazékba: ha túl kevés a folyadék mennyisége, nem fog összeállni a mák. Ha ezt tapasztaljuk, öntsünk további tejet a fazékba, és addig főzzük, míg sűrűbb nem lesz a töltelék.
Nem főzöd elég ideig
Vigyázni kell a máktöltelékkel, mert ha odakap, akkor keserű lesz – ezt elkerülendő, főzzük közepes-alacsony lángon, folyamatos kevergetés mellett.
Amíg folyadékot látunk a szemek között, ne hagyjuk abba a főzést, csak akkor, ha a mák felvette az összes nedvességet, és enyhe nyomás hatására összeáll. A süteménybe töltés előtt hagyjuk teljesen kihűlni!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippek az ünnepekre: