Az olasz ételek híresek arról, hogy viszonylag egyértelmű receptleírással rendelkeznek, nincsen túl sok variálás, módosítás, eltérés a tradicionális receptúrától. A lasagne összeállítása során sincs túl sok ismeretlen vagy szürke zóna…talán egy kivétellel. Amiben a receptek nem tudnak megegyezni, az a tésztalapok előfőzésének kérdése – a lépés elhagyása vagy megtartása háztartásról háztartásra változik. És talán nem is létezik univerzális válasz, de azért nézzük meg közelebbről, mi a helyzet a lasagne tésztalapjainak előfőzésével.
Van különbség tészta és tészta közt
Ugyan nem valószínű, hogy az emberek nagy része házi tojásos tésztából süti a lasagnét, mégis érdemes megemlíteni a tésztafajták között fennálló különbségeket. Ugyanis, ha a tészta előfőzéséről beszélünk, nem ugyanúgy kell eljárnunk a bolti és a házi esetében.
A házi tésztát minden esetben elő kell főzni, mert így sokkal jobb textúrát érhetünk el a kész lasagne esetében.
Természetesen a friss lapok rövidebb előfőzést (30, maximum 60 másodpercet), de rövidebb sütést is igényelnek. A házi tésztából összeállított lasagnét elég 20-25 percig sütni.
Nyerünk-e azzal, ha gyorsabban sül a lasagne?
De térjünk át a bolti tésztára: a legtöbben azért dobják be lobogó vízbe a lapokat, mielőtt a sütőtálba rétegeznék őket, hogy a lasagne kevesebb időt töltsön a sütő forróságában. És míg van igazság ebben a logikában, nem biztos, hogy olyan sokat nyerünk az előfőzött tésztával.
Amellett, hogy maximum 10-15 perccel kevesebb ideig kell sütnünk az előfőzött tésztás lasagnét, mint a nyers lapokat tartalmazót, maga az előfőzés is igen macerás folyamatnak bizonyul. Ha túl sok tésztát teszünk a forró vízbe, azok összeragadnak, és az istenért sem tudjuk majd őket szétválasztani. Arról nem is beszélve, hogy a forró, gőzölgő lapok rétegezése sem a legegyszerűbb feladat.
A nyers tészta egyéb előnyei
Érdemes tehát inkább nyers tésztával készíteni a lasagnét, és türelmesen kivárni, hogy a lapok a paradicsomszósz ölelésében megpuhuljanak. Maga a lasagnetészta kialakítása is emellett szól: ha megtapintjuk, érezhetjük, hogy felülete enyhén érdes, ami abban segíti a lapokat, hogy jobban felvegyék a szószt.
Ha kihagyjuk az előfőzést, a lasagnénk szerkezete is stabilabb lesz, könnyebben és szebben tudjuk majd szeletelni a tésztarakottast. Ez annak köszönhető, hogy a tésztán lévő keményítő nem a főzővízbe kerül, hanem beleoldódik a paradicsomszószba és enyhén besűríti azt.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai trükköket is lesd el: