A legtöbb háztartás kamrájában feltehetően ott lapul most is egy-egy bab, lencse vagy más konzerv zöldség, arra várva, hogy humusszá, gyors szendvicskrémmé, esetleg csalós levessé-főzelékké váljon. Milyen szerencsénk is van, hogy bármikor benyúlhatunk a polcra ezekért az előfőzött (gyöngy)szemekért, ezekért a szinte tökéletes alapanyagokért. A hangsúly ebben a mondatban a „szinte” szócskára esik – ugyanis a konzerv zöldségek esetében ugyanúgy akad egy igen nagy bökkenő, ami belerondíthat még a legfinomabb étekbe is. A konzervek jellegzetes ízét nem könnyű elrejteni/eltüntetni, makacs módon maradnak a szószokban, ragukban: próbáljuk meg mégis elűzni az alábbi trükkök bevetésével.
Alapos átmosás
Ez ugyan már reflexszerű mozdulat lehet bármikor, ha konzervvel dolgozunk (ha mégsem lenne, szokjunk rá), és tényleg hatásos módszer, eltünteti a fémes, állott íz nagy részét. Sűrű szövésű szűrőbe téve, folyamatosan folyó víz alatt, magabiztosan mozgatva mossuk a zöldségeket, míg a hab teljesen el nem tűnik, és az alul távozó víz teljesen tiszta.
A leggyorsabb blansírozás
Az előmosást még egy lépéssel tovább vihetjük, ha villámgyors blansírozásnak tesszük ki a zöldségeket.
A konyhai folyamat amúgy is szinte percek alatt megy végbe, itt pedig azért még tovább rövidítenünk rajta, mert a konzerv tartalma már alapból túl puha, elő van főzve, így egy komolyabb és erőszakosabb vízben forralás teljesen szétszedné. Forraljunk hát vizet, majd öntsük rá közvetlenül a szűrőben lévő zöldségekre, hagyjuk hadd folyjon át a tűzforró víz, hadd vigye magával a kellemetlen, konzerves ízt.
Marinálás
Ha több időnk van, az átmosás után bátran tegyük ki pácolásnak a zöldségeket. Ez főleg hüvelyesek esetében működhet jól: a szemeket olaj és ecet/citromlé, valamint ízesítők (fokhagyma, hagyma, gyömbér) és fűszerek (száraz és friss egyaránt) társaságában hagyjuk állni egy fedett tálban vagy dobozban legalább egy órát. Akár egy teljes éjszakát is adhatunk neki a hűtőben, hogy az ízek teljesen átjárják az apró szemeket. A páclét ki is önthetjük, de (amennyiben jó az íze) hasznosíthatjuk is, attól függ, mit készítünk (öntsük levesbe, főzelékbe, váljon salátaöntetté, landoljon szendvicskrémben).
Ecet-sav
Persze, ha nincs időnk pácolgatni, használhatunk csak egyszerűen több savat (ecetet vagy citruslevet) az étkünkben, hogy ezzel is eltereljük a figyelmet a konzerv ízéről. A zöldségeket átmosás és öblítés után keverjük el az ecettel/citromlével, majd így használjuk fel a receptben.
Ne használjunk túl sokat (nagyjából 2-3 evőkanálnyit maximum), mert akkor nagyon átveszi a sav az irányítást – de alapvetően ne aggódjunk, mert a legtöbb fogásnak abszolút nem árt majd egy kevés plusz íz.
Erőteljes aromák
A legegyszerűbb módszer maradt utoljára, kicsit azért is, mert ez bárhol, bármikor, bármilyen fogás esetében bevethető végső mentsvárként. Persze nem a legelegánsabb módszere a főzésnek a túlfűszerezés, azt azonban meg kell hagyni, hogy hatékony módszer lehet más aromák elnyomásában. Vessünk be erőteljes fűszereket (kömény, füstölt paprika, kurkuma, currypor, koriander, mustármag), persze a józan ész határai között!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyekkel szebb és egyszerűbb a főzés: