Hüvelyest otthon főzni ugyan macera, azonban nagyon sok fogásban ezerszer jobb aromát, állagot és összességében ízesebb végeredményt érhetünk el, ha nem konzervből dolgozunk – ezért elmondhatjuk, hogy megéri szenvedni kicsit. De mivel is? Nos, az előzetes áztatással, a kavicsok, kiszáradt szemek válogatásával, az átmosással és végül magával a főzéssel. Ennek során ugyanis történhetnek malőrök: a hüvelyes gyakran széteshet a túlságosan zubogó vízben, esetleg félig kemény maradhat. Kerüljük el mindkét szélsőséget a következő módszer alkalmazásával.
Forró vízbe dobd
Általában ott kezdődik a probléma, hogy hideg vízben kezdjük a hüvelyesek főzését. Ha így teszünk, alapból lassabbá tesszük az egész folyamatot, hiszen a víz lomhábban forr majd fel a babokkal, borsókkal együtt.
De ez még nem minden: mivel a hüvelyesek külseje kezd majd előbb főni, gyorsabban megpuhul, sőt, gyakran szét is fő, míg a belső enyhén kemény marad.
Járjunk el inkább úgy, mint a száraztésztánál: már alapból lobogó, forró vízbe öntsük az előre beáztatott lencsét/babot. Egyszerre kezdenek majd el főni a szemek, egységesebb állagot kapunk így és egy darab szétfőtt hüvelyest sem.
Közepes lángon főzd
A kezdeti forrázás után azonban mindig tekerjük le a lábas alatt a lángot, ne lobogtassuk erőszakosan – ezzel megőrizhetjük a szemek épségét. Néha megkeverve, állandó hőfokon rotyogjon a hüvelyes, közben kóstolgassuk néha, hogy elég puha-e már kívül-belül.
Vess be szódabikarbónát
Plusz egy apró dolog, amit megtehetünk a rövidebb főzési idő és a puha belső érdekében, az a szódabikarbóna hozzáadása a főzővízhez. Ez ugyanis lúgosabbá teszi a közeget, ellazítja a pektinkötéseket a zöldség belsejében, és szinte krémessé teszi a szemeket.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyek jócskán könnyebbé teszik az életet: