Még ha nem is sütsz heti rendszerességgel, valószínűleg a te konyhádban is többféle különböző mérőeszköz található. Azonban nem minden mérőeszköz teremtetett egyformának. A mérőkanalak és -poharak használata könnyűnek és gyorsnak tűnik, de több hátulütőjük is lehet. Ezzel szemben a mérleg megbízható barátunk sütéskor is, ami garantálja, hogy mindig tökéletes legyen a végeredmény (de legalábbis ne a hozzávalók mennyiségén múljon).
A konyhai mérleg használatának előnyei
Persze, a mérőkanalak is praktikusak, de a konyhai mérlegnek számos olyan előnye van, amivel nem tudják felvenni a versenyt.
Pontosabb
A sütés alapvetően egy olyan tudomány, amely kémiai reakciókra támaszkodik az összetevők megkötéséhez, a tészták kelesztéséhez és az összetett ízek kialakításához. Ezért fontos, hogy pontosan mérjük le az összetevőket, és erre a feladatra a mérleg a legjobb jelölt. Vegyük például a lisztet. Ha 22 gramm lisztre van szükséged és mérleget használsz, az 22 gramm liszt lesz. Pontosan. Minden alkalommal.
Ezzel szemben, ha mérőpoharat vagy -kanalat használsz, a mennyiségek között sok különbség lehet, már csak abból adódóan is, hogy a különböző emberek különböző módon töltik meg azt. Van, aki összetömöríti a lisztet a mérőedényben, más csak lazán beleszórja, van, aki túltölti, és utólag önti le a felesleget. Ezek a különböző technikák több vagy kevesebb levegőt juttathatnak a mérőedénybe, így különböző mennyiségeket, ebből következően pedig eltérő süteményeket eredményeznek.
Egységes eredmény
Nincs annál rosszabb, mint amikor az egyik kedvenc süteményedet sütöd, és a végén nem a várt eredményt kapod. A mérleg használata csökkentheti ezt a kockázatot, mivel minden egyes alkalommal helyesen méri ki az összetevőket.
Ez kulcsfontosságú a sütésnél, mivel még a kis eltérések is megváltoztathatják a végterméket.
Például a túl sok liszt sűrű vagy száraz desszertet eredményezhet, míg a túl kevés liszt rossz szerkezetet vagy túl sok nedvességet.
Kevésbé rendetlen
Nézzünk szembe a tényekkel: a sütés piszkos munka lehet, és még inkább igaz ez, ha mérőkanalakat vagy -poharakat használsz. A kanalakkal kanalazni kell, aminél már kiszóródhat az alapanyag, aztán le kell önteni a felesleget, és mindezt akár többször is el kell játszani a különböző hozzávalókkal. A mérlegnél a tárolóból egyenesen a tálba öntheted a hozzávalót, minden extra pepecselés nélkül.
Időt takarít meg
A mérleg nemcsak kevesebb rendetlenséget (és ezáltal kevesebb takarítást) eredményez, de gyorsítja a mérési folyamatot is, hiszen nem kanalanként kell kimérned a mennyiségeket, többször ismételve ugyanazt a mozdulatot.
Megkönnyíti a receptek átalakítását
Megdupláznál vagy épp lefeleznél egy receptet?
Ha pontos mennyiségekkel dolgozol, könnyű dolgod lesz, és a kerekítési hibák miatt sem kell aggódnod, ezzel szemben, ha mérőkanalakkal bűvészkedsz, nehezebb dolgod lehet.
Tippek a konyhai mérleg használatához
- Stabil felületre tedd: ha mérleget használsz, mindig helyezd szilárd felületre, és tisztítsd meg a területet más tárgyaktól. Ellenkező esetben, ha az asztal ingadozik, a mérleg tálkája is meginoghat, így a számok ugrálhatnak, miközben mérsz.
- Válaszd ki a megfelelő mértékegységet: sok mérleg unciában, fontban és grammban mér, ezért figyelj, hogy a megfelelő mértékegységet használd.
- Ne felejtsd el letárazni a mérleget: miután bekapcsoltad a mérlegét, helyezz rá egy üres tálat, majd tárazd le. Figyelj, hogy ne fordított sorrendben csináld, és ne felejtsd el minden új mérés előtt visszaállítani 0-ra a mérleget.
- Középre tedd a tálat: a tálat vagy edényt úgy helyezd a mérlegre, hogy az ne lógjon ki egyik oldalra sem, legyen épp középen, ez biztosítja a legpontosabb mérést.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Vesd be ezeket a konyhai trükköket is: