3 dolog, amire figyelj oda kelt tészta nyújtásánál

Pogácsa, bukta vagy fahéjas csiga: mindegy, hogy mi készül a kelt tésztából, egy ponton valószínűleg eljutunk majd a nyújtáshoz, ami bizony egy ilyen rugalmas tésztánál nem egyszerű. A mai Napi Tipp azonban segít majd leküzdeni az akadályokat.

A kelt tészta alapvetően egy nagyon csodás dolog: ha jól megdolgozzuk, ruganyossá válik, a sütőben gyönyörűen megnő, és lágy, légies, levegős lesz. Azonban ez a kellemes állag néha kellemetlenséget is okozhat. A különböző kelt költemények között sok olyan van, amihez sodrófával vékonyra kell nyújtanunk a kelt tésztát, és aki ezt már próbálta, az tudja, hogy bizony az a tészta nem adja könnyen magát. Lássunk most pár olyan trükköt, ami gyorsabbá és könnyebbé teszi majd ezt a feladatot.

3 dolog, amire figyelj oda kelt tészta nyújtásánál

Rendesen megkelt tészta

Nem mindig egyértelműen eldönthető, hogy a tésztánk mikor kelt eleget. Hiszen az sem jó, ha alulkelt, és természetesen a túlkelesztéstől is óvakodnunk kell. Az előbbi esetben a tészta nem lesz elég levegős, az utóbbiban pedig túlságosan az lesz, és mindkettő negatívan befolyásolja a kisült sütemények állagát.

Amikor épp elég időt hagytunk a tésztának a növekedésre, majd utána gyorsan átgyúrtuk, akkor kezes bárányként viselkedik majd a sodrófa alatt.

A tökéletes kelesztést pedig az alábbi dolgok alapján ismerhetjük fel:

  • a tészta legalább kétszer akkora, mint korábban volt
  • a tészta felülete szép feszes, érintésre benyomódik, majd lassan ugrik vissza

Szilvalekváros bukta a Hawelkából

Bécs egyik legrégebbi, de minden bizonnyal legautentikusabb kávézója a Hawelka. Már régen nem jártam arra, de a két szuper sütijüket nem lehet elfeledni. Minap, amikor említésre került ...

Lisztezett felület

Természetesen minden tésztás manőverhez szükséges a liszt, hogy ne ragadjon az egész a deszkára. Azonban a nyújtásnál az sem jó, ha lisztben úszik minden: ilyenkor ugyanis a tészta csúszni fog a sok liszten a sodrófa alatt, nem lesz benne kellő ellenállás.

Ekkor azt vehetjük észre, hogy bármennyire próbálkozunk is, a tészta csak nem akar vékonyabb lenni, hanem mindig visszaugrik kicsit. Söpörjünk ki alóla valamennyi lisztet, és próbáljuk újra.

Megfelelő technika

Végül pedig az sem mindegy, honnan és merre dolgozunk a sodrófával. Ahhoz, hogy a leginkább vékony és lehetőleg téglalap alakú tésztát kapjuk, dolgozzunk mindig belülről kifelé.

A szögletes alak eléréséhez pedig ne vízszintesen és függőlegesen sodorjunk, hanem a négy sarok irányába. Ezzel egyszerre nyújthatunk oldalra és előre is, miközben megtartjuk a téglalapalakot is. Legyünk türelmesek a tésztával, mert időre van szüksége a nyúláshoz.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippek:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...