5+1 szabály, amit tarts be, ha karamellel dolgozol

Amilyen szerethető a karamell, olyannyira okozhat bosszúságot az elkészítése: ezt a minden figyelmet igénylő feladatot tényleg csak akkor koronázza majd siker, ha betartjuk a Napi Tipp által lefektetett szabályokat.

A dekadens karamell megannyi kedves édességünket díszítheti, gazdagíthatja öntet, szósz, máz vagy töltelék formájában is. Persze ahhoz, hogy sikeresen elérjünk ezekhez a nyalánkságokhoz, kell némi konyhai tapasztalat, no meg pár hasznos tipp és tanács – alább egy sor ilyen olvasható, ha betartjuk őket, nagyban megkönnyítik majd az életünket bárminemű karamell készítése közben.

5+1 szabály, amit tarts be, ha karamellel dolgozol

Ne készíts nagy adagot

Még akkor se zsúfoljuk tele az edényt, ha nagyobb mennyiségű karamellre lenne szükség – inkább készítsünk több kisebb adagot, inkább sikerüljön mindegyik jól, semmint, hogy elfuseráljunk egy halom cukrot és egyéb alapanyagot.

Azért kifejezetten fontos ez, mert a cukornak egységesen kell olvadnia, majd barnulnia, és erre csak akkor képes, ha moderált mennyiségben használjuk.

Ne csinálj közben mást

Nem is kérdés, hogy a karamellkészítés minden figyelmünket megérdemli: olyan gyorsan történnek a folyamatok, hogy nem szabad, sőt, szigorúan tilos magára hagyni a tűzhelyen olvadó cukrot. Csináljuk csak egyszer, de akkor rendesen: ha nem zavar be más, nem kell majd ismételnünk.

Ne használj hideg alapanyagot

Amennyiben olyan karamellt készítünk, amibe vaj, tej, tejszín vagy más tejtermék kerül, bizonyosodjunk meg róla, hogy ezek a hozzávalók mind minimum szobahőmérsékletűek. A tej és tejszín esetében jobban járunk, ha egy kicsit fel is melegítjük őket – ellenkező esetben rögvest vissza fogják szilárdítani a gondosan megolvasztott cukrunkat.

Minden más már legyen kész

Mivel a karamell gyorsan szilárdul, fontos, hogy ez legyen az utolsó feladat, amit elvégzünk. Ha például egy desszerthez készül az öntet, már legyenek kikészítve és nagyjából feldíszítve az egyes porciók, egyszóval ne késlekedjünk már semmivel, különben meg fog kötni a karamellánk.

Mentsd, amíg menthető

Annak ellenére, hogy nagy konyhai mumus és bizony sokakon kifog, a karamell készítésének folyamata egész sok ponton még menthetőnek számít. Ezeket a pontokat persze fel kell ismernünk: mikor nem égett még meg a cukor, mikor nem végzetes a kikristályosodás vagy a hideg tejszínt hozzáadása utáni megkövülés.

Figyeljünk, tanuljunk a hibáinkból – ha kell, vegyük le a tűzről az edényt (így tovább olvad, de nem ég a karamell), ha kell, óvatosan fűtsünk be alá (hadd olvadjon), de a legfontosabb, hogy ne pánikoljunk.

+1. Rögtön áztasd be az edényt

Ez ugyan már nem a karamellkészítést teszi könnyebbé, de az utómunkát és a takarítást egészen biztosan: ha kiöntöttük a kész karamellt a serpenyőből vagy fazékból, azt rögtön engedjük tele forró vízzel, majd tegyük vissza a tűzhelyre, ahol hagyjuk felforrni benne a vizet. Az így feloldott cukrot öntsük a lefolyóba, majd szivaccsal-mosószerrel öblítsük tisztára az edényt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a konyhai tippeket is érdemes megfogadni:

Címlapról ajánljuk

További cikkek