Mindegy, hogy a nagymama kalácsreceptjét fogjuk idén húsvétkor használni (ahogy tettük azt az előző években is), vagy éppen egy teljesen új, interneten talált receptúrát vetünk be, egy dolgot jobb, ha megjegyzünk: a recept ugyan hasznos és elengedhetetlen, azonban sajnos nem árul el mindent az adott étel tulajdonságairól. Legalábbis általában. A kalácsreceptek például megadhatják a lehető legpontosabban az anyaghányadot, arról azonban gyakran hallgatnak, hogy mégis milyen trükkök kölcsönzik a kelt tésztának szemkápráztató, fényes és mélybarna külsejét...
Ezeket pótolja az alábbi cikk, nézzük is sorban a bevethető módszereket!
Ne csak sárgájával kend a kalácsot
Sokan azt hihetik, hogy a csak sárgájával bevont kelt tészták jóval szebbek lesznek, mint az egész tojással lekentek. Ez részben igaz is: hiszen a sárgája adja a jól ismert mahagónis árnyalatot a süteményeknek, azonban a fehérje sem elhanyagolható.
Ha egyszerre szeretnénk barna és fényes külsőt adni a kalácsnak, egész tojással dolgozzunk.
Kétszer vond be a kalács felületét
Szintén fontos lépés a dupla lekenés: ezzel ráerősíthetünk mind az árnyalatra, mind a fényességre. Az elsőt akkor ejtsük meg, mikor már megfontuk a tésztát, a másodikat pedig az utókelesztés után, rögvest a sütőbe tolást megelőzően.
Ez azért is fontos, mert a megfont kalács az utókelesztés során tovább nő, így lesznek olyan részei (főleg a fonatok találkozásánál), amelyeket nem ért el az első adag tojásos kenés. Másodszor már ezek is kapnak egy bevonatot, így a kalácsunk sokkal nagyobb felületen lesz szép aranybarna és fényes külsejű.
Ne középre rakd a kalácsot a sütőben
A legtöbb süteményt érdemes a középső rácshelyre tolni a sütőben, leginkább azért, hogy egyenletesen érje őket a hő. És míg a kalácsnál is fontos ez a szempont, vannak nála fontosabbak is: például, hogy ne kezdjen el idő előtt égni a kelt tészta teteje, illetve hogy legyen helye növekedni a sütőben.
Tegyük az egyik alsóbb rácsra a kalácsunkat, így távolabb kerül a felső fűtőszáltól és a kidomborodó részei sem akarnak majd túl korán megpirulni.
Fedd le fóliával a kalácsot, ha kell
Az egységes szín és külső sajnos még így sem garantált: főleg nagyobb méretű vagy töltött kalácsok esetében fordulhat elő, hogy a felszín már késznek tűnik, miközben a tészta belül még nyers. Ahhoz, hogy a kalács ne égjen meg, de mégis átsüljön, alufóliát kell majd bevetnünk – lazán takarjuk le a sütemény felszínét, és hagyjuk is rajta a sütési idő végéig.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos tipp húsvétra, amitől teljes lesz az ünnep: