Innen tudhatod, hogy megromlott a házi savanyúság

Dicséretes dolog, ha valaki házi savanyúságot készít otthon, azonban ahhoz, hogy a csalamádé, az uborka vagy a cékla hosszú életet élhessen a hűtőnkben, annak tárolását is el kell sajátítanunk. Segít a Napi Tipp!

A házi savanyúság, mint bármilyen saját kezűleg, otthon készített élelmiszer, jóval több veszélynek ki van téve, mint a bolti termékek: legalábbis akkor, ha a szavatosságról beszélünk. Amit nyerünk azáltal, hogy tartósítószer-mentessé tesszük a savanyúnkat, bizony keresztbe is tehet nekünk, ha nem figyelünk eléggé a tárolási körülményekre. Lássuk, mely jelek utalnak arra, hogy megromlott a házi savanyúság!

Innen tudhatod, hogy megromlott a házi savanyúság

Kevés lé: hamarabb megromlás

Az elsőszámú dolog, amire a házi savanyúságok esetében érdemes odafigyelni, az a felöntőlé, ami a zöldségeket takarja. Amennyiben ecetes savanyút készítettünk, ezzel nem lesz probléma, mivel itt a folyadék mennyisége általában adekvát.

Amennyiben azonban fermentált savanyúkat készítünk – amelyek a zöldségből sóval kinyert folyadékkal dolgoznak – nagyon sok minden áll vagy bukik a lén.

Ugyanis ez a lé garantálja a hosszabb távú szavatosságot, mivel elzárja az oxigéntől a zöldségeket. Amíg a savanyú a lé felszíne alatt marad, nem kell miatta aggódnunk.

Elszíneződött zöldség: aggasztó jel a lejáratra

Ha mégis kevés a levünk, a zöldségek több helyen is kilóghatnak majd alóla. Ennek egyik szemmel látható eredménye az elszíneződött savanyúság. Az oxidálódás (levegőnek való kitettség) eredménye ez, hasonló módon, ahogy a pulton kint hagyott burgonya vagy alma is bebarnul.

Azonban a házi savanyúságok esetében nemcsak színváltásról beszélünk, ennél sajnos nagyobb veszély is kialakulhat. A levegőben lévő baktériumok elszaporodhatnak a savanyúságon, így akár ételmérgezést is kaphatunk a tartósítómentes savanyútól.

Opálos lé az üvegben: óvatosan a savanyúval

A fermentált savanyúságot a sós környezet által kordában tartott jótékony laktobacillusok, baktériumok teszik lehetővé. Így alapvetően nagy a bakteriális tevékenység a házi savanyúban, ami a hűtőbe téve sem szűnik meg, tekintve, hogy semmilyen tartósítószert nem használunk.

Ha túl hosszú ideig tároljuk a savanyúságot a hűtőben, annak leve opálossá válhat, ami a romlottság egyértelmű jele. Az ilyen élelmiszert ne fogyasszuk el, mert ételmérgezést, akár botulizmust is okozhat.

Alkoholos illat: az erjedés kezdete

Érdemes időről időre nemcsak a savanyúság küllemét megvizsgálni, hanem kinyitni az üveget és a tartalmat is vizsgálat alá vetni. Például, ha megszaglásszuk, és alkoholos illatot érzünk, sajnos meg kell válnunk a savanyúságtól: ez ugyanis az erjedés első jele. A fermentált élelmiszerek különösen hajlamosak a megerjedésre, ezekre külön figyeljünk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Okosodj még tovább ezekkel a konyhai tippekkel:

Hirdetés

Támogatott tartalom

3 őszi kávérecept a nyugodt reggelekhez

Habár a nyár már véget ért, továbbra sem kell lemondanunk a teraszon kávézós, lassan készülődős, kényelmes reggelekről. Az ébredés utáni pillanatokat még szebbé varázsolhatja egy fűszeres cappuccino vagy egy őszi ízvilágú latte. Ehhez mutatunk most három receptet az ősz legtrendibb ízeiből, a Nespresso limitált kiadású Pumpkin Spice Cake és Maple Pecan kávékapszuláiból.

Címlapról ajánljuk

További cikkek