Ugyan rengeteg formában kerülhet a burgonya a tányérra, és ezek közül csak egy a hagymás tört krumpli, nem akármilyen egyről van szó. A szinte édeskésre dinsztelt hagyma, és a lágyra főtt burgonya olyan kombinációt alkot, amit kevés más ilyen olcsó alapanyag képes utánozni. Avassuk most be magunkat a hagymás tört krumpli rejtelmeibe, hogy legközelebb is isteni köret váljék belőle.
Ne spóroljunk a zsiradékkal
Mint oly sok minden, a tört krumpli is megfelelő mennyiségű zsiradékon indul. Mindegy, hogy olajat vagy zsírt használunk, a lényeg, hogy jusson belőle elég a fazékba. Így a hagyma is gyorsabban, alaposabban dinsztelődik majd, és a krumpli is jobban érzi magát.
Vajat inkább ne használjunk (csak a végén, ha szeretnénk), mert az könnyen odakap, nem lehet rajta rendesen megpárolni a hagymát.
Ne kockázzunk
Ennél a fogásnál a karikázott, félholdakra vágott hagyma lesz a barátunk, nem a kockázott. Míg a kisebb darabok kiválóak egy pörköltalaphoz, nekünk a szálak kellenek. De miért? Ezeket könnyebb párolni, nem kapnak oda olyan gyorsan.
Másrészt texturálisan is kellemesebb élményt nyújtanak a kissé roppanós hagymaszálak a teljesen puha krumpliban.
Ne tüzeskedjünk
A hagyma párolását szépen, lassan végezzük, ne akarjuk gyorsan letudni, mert ebből csak égés származik majd. A hagymát fedő alatt, enyhén megsózva, szinte karamellizáljuk, ettől lesz olyan kellemesen édeskés íze és puha, de határozott állaga.
Ha erőteljes lángon pirítanánk, aranybarna és ropogós lenne, ami egyes ételekhez ugyan passzolhat, de nem az egyszerűen különleges tört krumplihoz. Ráadásul az ilyen hagyma íze enyhén kesernyés is.
Ne aggódjunk az idő miatt
De térjünk át a krumplira: a legegyszerűbb módszert válasszuk: hámozzuk meg a krumplit, majd vágjuk egyenlő kockákra, és bő, sós vízben főzzük puhára. Nem kell aggódnunk, a szétfőzés miatt, jobb, ha a kockák inkább a túl puha oldal felé húznak.
Ha ugyanis középen nyersek maradnak, az kellemetlen állagot eredményez, még azután is, hogy összetörtük.
Ne legyünk óvatosak
A tört krumpli valahol félúton helyezkedik el az egyszerű főtt burgonya és a püré között. Mivel azonban nincsen behatárolva, ezért tényleg teljesen rajtunk áll, milyen állagot adunk neki.
Persze nem kell óvatoskodnunk: nyugodtan törjük fakanállal, villával vagy krumplitörővel, ahogy jólesik. Hiszen nem véletlenül szerepel a névben a „tört” szó.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tippet leshetsz el innen: