3 kiváló módszer a gyökérzöldségek puhára sütéséhez

Télen nincs mit tenni, alaposan be kell építenünk az étrendünkbe a gyökérzöldségeket. Elsőre unalmasnak tűnhetnek, pedig rengeteg potenciált rejtenek – csak meg kell tanulnunk kibontani ezeket. A mai Napi Tipp például a puhára sütésükben segít.

Megannyi recept elkészítéséhez szükségünk lehet puhára sült gyökérzöldségekre: krémleveseket, mártogatósokat, de akár házi tésztát is készíthetünk répából, céklából, sütőtökből vagy zellerből. Persze ezekhez a finomságokhoz el is kell jutni, nevesen, gyorsan és macera nélkül puhára kell sütnünk a gyökérzöldségeket, hogy dolgozni tudjunk velük. Az alábbi három módszer jól jöhet, dolgozzunk bármilyen kemény gumóval.

3 kiváló módszer a gyökérzöldségek puhára sütéséhez

Fóliában, héjastul

Egyszerű, bár időigényes: ezzel a módszerrel kell a legkevesebbet bajlódnunk. Azonban tényleg csak akkor vágjunk bele, ha van elég időnk, ugyanis az egészben hagyott, héjastul sülő gyökérzöldségek bizony nem egy-két perc alatt lesznek majd puhák.

Akkor érdemes ezt az eljárást alkalmaznunk, ha tényleg nagyon krémes, puha belsőre van szükségünk (mert például krémesíteni, turmixolni szeretnénk a zöldséget).

Ugyanis a dupla réteg védelem (fólia+héj) benntartja a felszabaduló gőz nagy részét, ami lassan ugyan, de tökéletesen puhára főzi a céklák, répák, zellerek belsejét. Ehhez mossuk meg alaposan a zöldségek felszínét, majd töröljük szárazra. Tegyük egy nagy ív alufóliára, masszírozzuk be némi semleges ízű olajjal, majd csomagoljuk be szorosan, hogy sehol ne tudjon kiszökni a gőz. Tegyük 200-230 fokra előmelegített sütőbe, majd hagyjuk (mérettől függően) legalább 40-60 percig sülni.

Krémes burgonyakrémleves

A krumpli talán a leghétköznapibb alapanyagunk, kis turbózással azonban szuper ételeket varázsolhatunk belőle. Így van ez ezzel a krémlevessel is: elég néhány, szinte minden hűtőben ...

Sültsárgarépa-krém

A sárgarépa az a fajta zöldség, ami hőkezelt (sült vagy főtt állapotában) egészségesebb, mint nyersen. Ha sült répából készítünk krémet, a mennyei íz mellett ezt is vegyük ...

Érdemes a sütőrácsra helyezni a fóliás csomagokat, hogy minden irányból egyenletesen kapják a hőt – azonban a sütő legaljára tegyünk egy tepsit, hogy az esetleg kicsöpögő zöldségnedvek ne a sütő aljára süljenek rá. A kellő ideig sütött zöldségeket hagyjuk teljesen kihűlni a fóliában (még itt is tovább puhul a gőzben), majd egy kis, éles pengéjű késsel hámozzuk meg őket.

Fóliában, meghámozva

Persze nem minden zöldséget érdemes héjastul sütni: például amiket nehéz már sült állapotban meghámozni, érdemes csupaszon fóliába csomagolni. A répák például mind ilyenek, csakúgy, mint a rücskös felületű csicsóka.

Az eljárás itt is ugyanaz, mint az első módszernél, csupán be kell iktatnunk egy hámozást is a becsomagolás előtt. Számítsunk továbbá alaposabb barnulásra, karamellizációra, hiszen a héj nem „védi meg” a zöldség húsát a sütő közvetlen hőjétől.

Darabolva, fólia alatt

Az utolsó módszernél már egy tepsit is be kell vetnünk, ugyanis itt a meghámozott, tetszőlegesen darabolt zöldséget kell majd fóliasátor alatt puhára sütnünk. Szükségünk lehet erre, ha maga a zöldség túl nagy, és nem tudjuk egészben megsütni (pl. sütőtök), esetleg ha valamilyen különlegesebb alakban lesz szükségünk a sült gyökérzöldségre (pl. lemezek, szeletek, hosszúkás hasábok) vagy nem akarjuk őket teljesen puhára, csak fogkeményre sütni.

A sütőt itt érdemes alacsonyabb hőfokra (180-200) előmelegíteni, a tepsit pedig enyhén kiolajozni, nehogy leragadjanak a darabok, szeletek.

Figyeljünk arra is, hogy a fólia teljesen lefedje az edény felületét – így a gőz nem fog kiszökni oldalt, hanem odabent puhítja majd a zöldségeket. Mivel nem egészben sülnek, kevesebb időre lesz szükségünk: érdemes 15 perc után ellenőrizni a darabokat, nehogy teljesen szétfőjenek.

Édesburgonya-krémleves kókusztejjel

Gyorsan összedobható, szuper krémes édesburgonyakrémleves receptet ajánlunk a figyelmetekbe, ami ráadásul teljesen tejmentes is. Egész évben elkészíthető, de az első őszi hidegekben ...

Meleg zöldséges gerslisaláta

Könnyed ebédnek vagy vacsorának is beállhatna ez a gabonás-zöldséges, őszies ízekkel telepakolt saláta. Fogyasztása melegen ajánlott (a kifejezés összes értelmében), ugyanis ízei ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Az alábbi konyhai tippek is segíthetnek a konyhában:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...