Vigyázz, ezt lehet, te is elrontod, ha gluténmentes tésztával főzöl

Attól még, hogy nem ehetsz glutént, még nem kell mondanod a tésztaételekről! Ma már rengetegféle gluténmentes tésztát lehet kapni, Napi Tippünkből pedig megtudhatod, hogy mit érdemes észben tartanod, amikor egy ételhez a búzából készült helyett gluténmentes tésztát használsz!

A gluténmentes élelmiszerek piaca robbanászszerűen nőtt az elmúlt évek során a gluténérzékenyek és cöliákiások nagy örömére. Hiszen ki tudja teljesen száműzni az életéből a tésztaételeket? Szerencsére, ma már a búzából készült tészták helyett tucatnyi gluténmentes fajta kapható, ezek jellemzően kukoricából, kölesből, rizsből, karfiolból, lencséből, hajdinából, quinoából és amarántból készülnek. A vélemények megoszlanak, hogy melyik a legjobb típus és márka, de a gluténmentes tésztákkal kapcsolatos negatív tapasztalatok nagyobbik része jellemzően a főzési eljáráshoz, mintsem magához a termékhez köthető. Ez azért van, mert nem lehet egyszerűen gluténmentes tésztával helyettesíteni a hagyományos búzaalapú tésztát egy receptben, és ugyanazt az eredményt várni. Összeszedtük, mit érdemes észben tartanod, amikor a búzából készült helyett gluténmentes tésztát használsz egy ételhez!

Ezt tartsd észben, amikor a tésztát gluténmentessel helyettesíted!

Sok fejfájást okoz a keményítő

Mivel az elsődleges összetevők különböznek, a gluténmentes és a gluténnel teli tésztákat nem ugyanúgy kell főzni. Először is, a gluténmentes fajták általában több keményítőt tartalmaznak, mint a búza, ami miatt ragacsos csomókká állhatnak össze a fazékban. A ragadós hajlam azonban leküzdhető: ehhez elengedhetetlen a gluténmentes tészták keményítőjének kezelése. Sok szakács azt javasolja, hogy főzés előtt öblítsd át a tésztát, hogy eltávolítsd a keményítő egy részét. Ha elég nagy fazekat használsz, akkor több helye lesz a tésztának, és könnyebb lesz szétválasztani őket.

A gluténmentes tésztát nem lehet csak úgy feldobni főni, figyelni kell rá, és időnként megkevergetni az összetapadás megelőzése érdekében.

Az alul- és túlfőzés veszélyei

A gluténmentes tésztáknál az időzítés is nagyobb pontosságot igényel, mivel hosszabb ideig tarthat a főzésük, ugyanakkor gyorsan pépessé válnak, ha túl sokáig áznak a vízben. A különbség a főzés és a lecsöpögtetés után is megmutatkozik, mivel a gluténmentes tészta gyorsabban kiszárad, mint a hagyományos változat, ezért azonnal keverd össze a mártással.

Néhány evőkanálnyi főzővíz hozzáadása a szószodhoz szintén megakadályozza, hogy a tészta gyorsan kiszáradjon. Keverd össze a szószt és a tésztát a serpenyőben, ezzel biztosítva, hogy a felszívódás is egyenletesen történjen. Csak ne feledd, hogy ilyenkor tovább főhet a tészta, ezért fontold meg, hogy akkor adod hozzá a tésztát a szószos serpenyődhöz, amikor még nem főtt meg teljesen, ezáltal elkerülve a pépesedés veszélyét.

A legjobb helyettesítő tészta megtalálásánál a személyes preferenciák is szerepet játszanak, hiszen a gluténmentes lisztek minden típusa eltérő ízprofillal rendelkezik. A barna rizs szemcsés ízt és textúrát kölcsönözhet a tésztának. A quinoából készült diós ízű és sűrűbb lesz. A kukoricától a tészta íze enyhén édes lehet. A csicseriborsó, lencse és a bab íze hangsúlyosabban van jelen a tésztában.

Arról sem érdemes megfeledkezni, hogy ezek az ízek még szósszal is találkoznak, így ezt is érdemes figyelembe venned a választásnál.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a konyhai tippeket is érdemes megfogadni:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így teleltesd a leandert, ha kevés a helyed

Tavasszal gyakran csábulunk el egy-egy mediterrán növény beszerzésére a kertészetekben, köztük a színpompás leanderére is. Kora ősszel nincs is még baj vele, viszont a hűvös idő beköszöntével gyorsan helyet kell találni számára, hogy ne pusztuljon el. Nem kell rögtön télikertet telepíteni, mutatjuk, mi jelent megoldást!