A füge puha belsejének köszönhetően olyan, mintha lekvárt ennénk egyenesen a fáról. A világoszöldtől a mélyliláig izgalmas színekben pompázó finom gyümölcsök nálunk az élelmiszerboltokban és a termelői piacokon az ősz beköszöntével bukkannak fel. Ahogy a kedvenc alapanyagainknál, például a spárga, eper vagy málna esetében megszokhattuk, a szezon viszonylag rövid, ezért érdemes kihasználni ezt az időszakot, és minél többet, többféle formában enni a fügéből. Viszont fontos észben tartani, hogy a füge körülbelül 3 napig marad friss a konyhapulton tárolva. A frissesség kimaxolása érdekében az alábbi módon érdemes tárolnod a fügét.
A tárolást megelőző lépések
Először is, kezdetben inkább a hűtőben tartsd őket, mint szobahőmérsékleten. Mielőtt eltennéd a fügéket, szortírozd ki a penészes vagy sérült darabokat, hogy a többi érintetlen maradjon. Bélelj ki egy a légmentesen záródó tárolóedényt papírtörlővel, ami felszívja a felesleges nedvességet, a zárt doboz pedig gondoskodik róla, hogy a hűtőszekrényben keringő erősebb illatok sem befolyásolják a füge finom ízét. Így az eltarthatósági idő néhány napról egy hétre nő.
Ha pedig a téli hónapokra is raktároznál, a fügét a fagyasztóban akár hat hónapig is tárolhatod.
Először óvatosan öblítsd le őket, és töröld szárazra. Fektesd őket egy sütőpapírral bélelt tálra, és tedd őket a fagyasztóba, amíg teljesen megdermednek, körülbelül 4-6 óra alatt. Tedd át a fügéket egy légmentesen záródó műanyag zacskóba, és mehetnek téli álomra a fagyasztóba. Egy másik lehetőség, hogy a fügéket negyedekre vágod, és összekevered őket cukorral, mielőtt légmentesen záródó edényben a fagyasztóba tennéd. Ehhez a következő arányt kövesd: 1 csésze cukor kell minden 5 csésze gyümölcsre.
Hogyan használd fel a fügét?
A fagyasztott gyümölcsből változatos és ízletes fügés receptek készíthetők, beleértve az édes és sós változatokat is. Készíthetsz például fügeszirupot, amit koktélokhoz használhatsz, de akár az édességeket is meglocsolhatod vele. A fagyasztott fügét a reggeli turmixodhoz is hozzáadhatod.
A lefagyasztott és a friss gyümölcsből egyaránt készíthetsz fügedzsemet. És persze édességeket is finomabbá tehetsz a fügével. Sajttorta, édes kenyerek, muffinok és fügetorta – csak néhány ötlet, ha nem csak nyersen ennéd a gyümölcsöt.
A friss fügén túl egész évben kapható szárított füge a boltokban, de ezt akár otthon magadnak is elkészítheted. A szárított füge adható müzlihez, granolához vagy önmagában is fogyasztható. Aszalógépben szárítsd a fügét 50 Celsius-fokon 6-12 órán keresztül, 3 óránként ellenőrizve és megforgatva. Ha nincs ilyened, a fügét sütőben is száríthatod: lassan, 8 órán át 90 Celsius fokon melegítsd, és nagyjából óránként ellenőrizd és forgasd meg a gyümölcsöket.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai tanácsokat is fogadd meg: