Te tudod, pontosan mit jelent a forrásban lévő víz?

Számos alapfogalom van a főzésben, amit gyakran használunk, de nem feltétlenül egyértelmű mit is értünk pontosan alatta. Napi Tippünkben eláruljuk, mit jelent a forrásban lévő víz.

A főzés nem a leglátványosabb konyhai művelet, de az egyik legpraktikusabb és leggyakoribb. Tésztát, rizst, krumplit, egyéb köreteket, zöldséget, rengeteg mindent főzünk forró vízben. Pofonegyszerű, nem? Alapvetően igen, bár kérdés, hogy te tudod-e pontosan mit jelent a forrásban lévő víz, ahonnan a legtöbbször indulni kell. Figyelj, mert most lerántjuk róla a leplet.

Mi a forrásban lévő víz hőmérséklete?

A forralás utalhat egy folyadék melegítésére, amíg az gőzzé nem kezd válni, valamint az ételek forró vízben való főzésére. Mindkét esetben a forrásban lévő víz hőmérséklete pontosan 100°C fok.

Te tudod, pontosan mit jelent a forrásban lévő víz?

Honnan tudod biztosan, hogy már forr a víz? Persze a buborékok megjelenése egy jele lehet a forrásnak, a legbiztosabb mégis, ha hőmérőt használsz.

A buborékok ugyanis már a forrás, azaz a 100°C fok elérése előtt megjelennek, olyan 90°C fok környékén, tehát az igazi forrás még messze van.

Só hozzáadásával gyorsabban felforr a víz?

Talán már hallottad, azt a trükköt, hogy ha sót adsz a vízhez, az gyorsabban forr. A helyzet azonban az, hogy hacsak nem egy tonna sót adsz hozzá, a különbség elhanyagolható. Másodpercekről lehetne ebben az esetben beszélni, és nem percekről. Persze a só elengedhetetlen a főzésnél, hogy jól fűszerezett legyen az étel, amit készítesz.

Változik-e a víz forráspontja a tengerszint feletti magasságtól függően?

Minél magasabbra megyünk, annál lassabban forr fel a víz, azonban akár már 100°C fok alatt is sor kerülhet erre. Ez a magasabban fekvő területek alacsonyabb légnyomásának köszönhető. A folyadékok akkor forrnak, amikor a belső gőznyomásuk eléri a légköri nyomással azonos szintet. Ha a légköri nyomás alacsonyabb, a vízmolekuláknak kevesebb energiára van szükségük ahhoz, hogy gőzzé alakuljanak, ezért a forrás alacsonyabb hőmérsékleten következik be a nagyobb magasságban.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai tippet leshetsz el tőlünk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Egyszerű csokis perec

Igen, ezt a retro édességet otthon, a saját konyhánkban is elkészíthetjük: omlós tésztája, roppanós csokiborítása rögtön visszarepít minden beleharapót a rég elfeledett ...

Sajtos perec omlósan

A legédesebb sós vendégváró receptjét találhatjuk itt: a klasszikus sajtos perecét. Omlós tésztából készül, kiszúrásához egy különleges forma kell, de ezt leszámítva ...

Címlapról ajánljuk

„Ordibálhatsz, csak nem biztos, hogy ezt tolerálni fogják, és a...

Nem tervezte, hogy a szakácspályára lépjen, az újranyitást követően mégis az ő vezetésével kapott 2022-ben ismét Michelin-csillagot a Babel, amit tavaly is megtartottak. Szentesi Évával közös videósorozatuk, a Ki főzte? keretében már belekóstolt, milyen is egy kamerával farkasszemet nézni, de igazi mélyvíz volt számára a konyha után egy televíziós műsorban dolgozni. A Konyhafőnök új évadában a szintén Michelin-csillagos SALT séfjével, Tóth Szilárddal együtt csatlakozott a zsűrihez Kaszás Kornél, a Babel séfje. Vele beszélgettünk.

Szász Nóri

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...