Vajon hogy áll most az elvileg 2030-ra tervezett teljes leszámolás a lakóházak és irodák gázzal való fűtésével kapcsolatban? Vajon mi lesz azokkal a magyarokkal, akik (nem kevesen) gázzal fűtenek? Az Európai Parlement januárban szavaz a javaslatról.
A megállapodás célja egyébként az, hogy az uniós épületek energiahatékonyságát ösztönözze, haladva a 2050-re tervezett klímasemlegesség felé - írja a 24.hu.
A magyarok és a gáz
A magyar háztartások mintegy hatvan százaléka gázzal fűt, elektromos áramot kevesen használnak e célra, így az energiaügyi szakértő, Holoda Attila szerint nem életszerű, hogy elvegyék tőlük a gázkazánt.
Sok millióból elképzelhető egyfajta állami csereprogram, illetve opció az is, hogy oda, ahol van gyógyvíz vagy gyógyfürdő, vezetéken el lehet vinni a meleg vizet, ami geotermikus fűtőanyagként hasznosítható.
Csere vagy betiltás?
Szilágyi László épületgépész, szakértő szerint sem teljes betiltás lesz, inkább a lejárt szavatosságú régi gázkazánok cseréjét tartja valószínűnek, illetve a megújuló energiaforrásra való átállást.
...bár valóban van költsége a cserének, ha jól csináljuk, akkor egyáltalán nem milliós ez a tétel sem. Egyre elterjedtebbek például a hőszivattyús rendszerek, amelyek kiépítése anyagi és beszerelési költséggel együtt néhány százezer forintból megoldható
- mondja.
Más szakértők szerint Magyarország kivételt kér majd a végrehajtás alól.
Még több friss hír: