Nincs is szomorúbb, mint amikor ki kell dobni az elfonnyadt zöldséget: igazi pazarlás, különösen a mostani élelmiszerárak mellett. A legokosabb persze, ha megfelelően tárolod a hűtőben a zöldségeket, és még idejében felhasználod őket valamilyen isteni fogásban, azonban akkor se aggódj, ha már megtörtént a baj: bizonyos zöldségeet könnyen újraéleszthetsz - a fonnyadt spenótból pedig akár sokoldalúan felhasználható spenótport is készíthetsz. Mutatjuk a zöldség-újjáélesztés mikéntjét:
A trükk
Egyszerűen fogd a feldarabolt zöldségeket, és 10-20 percre merítsd jeges fürdőbe őket, de ha több időd akad, akkor akár egy órán át is áztathatod őket.
Ezzel a megoldással szó szerint a szemed láttára válnak újra ropogóssá a zöldségek. Ha egy kis sót adsz a vízhez, azzal ízesítheted is a zöldségeket közben, ráadásul ez megkeményíti a pektint. Felhasználás előtt csak törölgesd szárazra a zöldségeket.
Miért működik?
Ha kíváncsi vagy a tudományos hátterére, akkor íme a lényeg röviden összefoglalva: a hideg víz helyreállítja a növényi sejtfalakon belüli víznyomást. A zöldségek ugyanis nedvességet veszítenek, amikor kiszáradnak, vagy amikor felszeleteljük őket felhasználás előtt.
A jeges víz a zöldségekben található természetes pektint megszilárdítja.
Miért lesz ez az egyik leghasznosabb konyhai tipp, amit elsajátíthatsz?
Olcsó: csak két hozzávalóra lesz szükséged, ami mindig kéznél van: jég és víz.
Könnyű: nem kell semmi különöset tenned, csak bele kell pakolnod az összes apróra vágott zöldségedet a jeges vízbe, és hagynod, hogy új életre kapjanak.
Tudományos: a zöldségek azért petyhüdtek, mert kiszáradnak (dah). A jeges vízzel való sokkolás rehidratálja őket, és megerősíti a természetes pektinjüket.
A kivételek
Bár ez a praktika legtöbb zölddel, fűszernövénnyel és ropogós zöldséggel működik, mindig akadnak kivételek. Az olyan termények, amelyeknek alapvetően lédúsnak kell lenniük, így például a paradicsom, vagy épp krémesnek, mint az avokádó, olyan ez a vizes fürdő, mint halottnak a csók. A hagyma esetében érdemes észben tartani, hogy zamatos marad a folyamat során, de veszít csípősségéből (bár lehet, hogy ez valakinél pozitívum, de ajánlott kalkulálni ezzel).
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyeket bizony érdemes megfogadni: