Mi a különbség az száraz és az instant élesztő között?

Ha te is álltál már izzadva a boltban, hogy vajon van-e különbség az aktív és instant élesztő között, és neked melyikre van szükséged a receptedhez, akkor Napi Tippünk neked szól!

Az élesztő gyakori összetevő, ha sütésről van szó, különösen a kenyérkészítésnél, ha nem (csak) kovásszal készíted. Azonban több élesztőfajtája is létezik, ami könnyen zavart okozhat, mégis melyikre van szükség, hogyan kell az egyes fajtákat használni. Most elmondjuk, mi a különbség az aktív száraz élesztő és az instant élesztő között.

Mi a különbség az száraz és az instant élesztő között?

Mi az az aktív száraz élesztő?

Ez a száraz élesztő egy olyan típusa, amely szemcsés, kukoricaliszthez hasonló állagú. Ez egy élő organizmus, amely szunnyad, amíg meg nem kelesztik, vagy fel nem oldják egy kis mennyiségű langyos vízben (kb. 43°C fok). Ezután kerülhet a többi hozzávaló mellé, és így kel meg a tészta.

Mi az az instant élesztő?

Az instant élesztő a szárazélesztő egy másik típusa, amelyet az aktív száraz élesztő után az 1970-es években vezettek be.

Hasonló eljárással készül, mint az előbbi, bár gyorsabban szárítják és finomabb szemcsékre őrlik. Emiatt gyorsabban oldódik és aktiválódik.

Az aktív száraz élesztővel ellentétben az instant élesztőt nem kell előbb felfuttatni, hanem egyenesen a száraz hozzávalókhoz keverhető, ugyanazzal az eredménnyel.

Milyen típusú élesztőt használj?

Ez a rész már csak rajtad múlik. Bár minden élesztőtípus másképp reagál, és enyhe eltérések lehetnek a pékáru végeredményében, nincs egyetlen helyes válasz. Azt tanácsoljuk, hogy ismerkedj meg a különböző típusokkal, és tapasztald ki őket, és a számodra legoptimálisabbat válaszd. A jó hír az, hogy amíg van kéznél valamilyen élesztő, addig bármilyen élesztőt igénylő receptet elkészíthetsz.

Hogyan helyettesítheted az aktív száraz élesztőt az instant élesztővel?

Az aktív száraz élesztő és az instant élesztő általában felcserélhető, vagyis egy az egyben használhatóak egymás helyett (bár az aktív száraz élesztő lassabban kel meg).

Ha tehát egy recept instant élesztőt ír elő, és helyette aktív száraz élesztőt használsz, akkor érdemes 10-15 perc plusz kelesztési idővel számolni.

Ha egy recept aktív száraz élesztőt ír elő, de instantot használsz, akkor pedig fordítva csökkentsd a kelesztési időt 10-15 perccel. Ettől eltekintve a recept pontosan ugyanaz maradhat, és nincs szükség semmilyen változtatásra.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Süteménysütési technikák és praktikák:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...