Ez a cukkini elkészítésének leglustább, de legízesebb módja

Ha egyszer és mindenkorra leszámolnánk az unalmasan elkészített, íztelen és textúra nélküli cukkinival, elég, ha engedjük, hogy a lustaság vezéreljen minket – ugyanis a zöldség esetében a nemtörődömség és az ízek maximuma egy ponton találkozik. Jöhet egy újabb Napi Tipp?

Egyszerűségében megosztó zöldség a cukkini, ami annyit jelent, hogy vannak, akik épp azért szeretik, mert nem produkál túl erőteljes ízeket, konvencionálisan megbújik minden ételben, míg mások ugyanemiatt megvetik. A most következő cikk ez utóbbi táborhoz szól majd, nekik próbálja megmutatni, hogy igenis a cukkini is adhat nagy ízeket és még nagyobb textúrákat – mindezt ráadásul a lehető leglustább módszerekkel érhetjük el. Következzen ezek közül most egy szuper javallat!

Ez a cukkini elkészítésének leglustább, de legízesebb módja

Vegyünk példát a padlizsánról

Ahhoz, hogy izgalmas, kóstolásra érdemes ízeket és felejthetetlen textúrákat érjünk el egy zöldségben, gyakran extrémebb eljárásokhoz kell folyamodnunk. Magasabb és közvetlenebb hőhöz például, vagy nagyobb mennyiségű zsírhoz.

A cukkini esetében inkább az előzőt érdemes megfontolni (bár a rántott verzió sem elhanyagolható), ugyanis a magas hőfokon elkészített zöldség csodásan karamellizálódik.

Persze továbbra is egy lusta módszerre lesz szükségünk, tehát jobb, ha a tűzhelyet kivesszük a számításból, (viszlát, wok) és a sütő felé kezdünk araszolni. Itt fog ugyanis elkészülni a legízesebb egészben sült cukkini, ami a krémhez szenesre sütött padlizsánok módszerét veszi kölcsön.

Így süssük egészben a cukkinit

Azért kiváló módszer a cukkini egészben sütése, mert a legkevesebb befektetett energiával érhetjük el a legjobb ízeket. A zöldséget mossuk meg, majd szurkáljuk végig egy villával. Közben forrósítsuk fel a sütőnket 200-220 fokra.

Az olajjal és sóval, borssal bedörzsölt cukkinit tegyük tepsire vagy kerámiatálba (a fémmel járunk a legjobban, az adja át a leghatékonyabban a hőt, amitől aranybarna és ropogós lesz a zöldség alja), majd toljuk a sütőbe és hagyjuk magára.

Tényleg nincsen konkrét sütési ideje a cukkininak, ugyanis ez egyrészt múlik a zöldség méretein, másrészt azon is, hogy milyen mértékben szeretnénk karamellizálni és odapörkölni az alapanyagunkat. Egy egyszerű késszúrással ellenőrizhetjük, hogy a belső puha-e már, innentől kezdve pedig rögvest kivehetjük, vagy hagyhatjuk tovább aszalódni a cukkinit.

Mivel a héj benntartja a magas nedvességtartalmú zöldségbelsőből felszabaduló gőzt, a cukkini „húsa” gyorsan megpárolódik. Azokon a helyeken pedig, ahol a nedvesség távozni akar, a kifolyó szaft karamellizálódik majd a forró tepsin, ezáltal csodás, mély ízeket ad a zöldségnek.

Az egészben sült cukkini felhasználása

A kesernyés, karamellizált külső héj és a szinte édeskés, omlósan puha cukkinibelső tökéletes harmóniát alkotnak.

Duójukat felhasználhatjuk egy sor izgalmas receptben. A legegyszerűbb, ha olívaolajjal, fokhagymával és fűszerekkel mártogatóst turmixolunk belőle, de ugyanezzel az eljárással készülhet krémleves is a sült zöldséggel, itt annyi a különbség, hogy a végeredményt hígítani kell.

Salátákba és szendvicsekbe is vághatjuk a mállós, puha, mégis egyben maradó darabokat. Húsos és halas főételek lusta körete lehet, ahogy tésztával és a kedvenc gabonánkkal is vegyíthetjük. Levesekben és szaftos ragukban is jól érzi majd magát.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippek várnak rád:

Címlapról ajánljuk

További cikkek