Cukkinit ugyan egész évben vehetünk, mégis nyáron van a zöldség főszezonja – tehát ilyenkor a legfrissebb, szinte egyenesen a termőföldről érkezik a piacokra, mégpedig nem akárhogy. A növekedési ciklusának különböző szakaszaiból kiragadott cukkinik mind megtalálhatók a zöldségeseknél, az egészen aprótól kezdve a gigásziig. És annak ellenére, hogy ugyanarról a zöldségről beszélünk, ezeket a méretben eltérő delikvenseket más és más módokon érdemes felhasználni a konyhában. Nézzük, hogyan!
Apró cukkinik (1-10 cm)
Ezek az egészen zsenge példányok néha kisebbek, mint az ember ujja, ettől függetlenül ugyanolyan teljes értékűen felhasználhatjuk őket a konyhában, mint nagyobb társaikat. Sőt, ezekben az apró zöldségekben a cukkini aromája még frissebb, erőteljesebb, koncentráltabb, főleg akkor, ha nyersen fogyasztjuk őket.
Igen, ebben a korában még érdemes nyersen megkóstolni a cukkinit: héja szinte nemlétező, magjai csupán kezdemények, belseje azonban már zamatos és lédús.
Vágjuk hajszálvékony karikákra vagy szeletekre és tegyük más zöldségekkel, sajtokkal, magvakkal egy gazdag salátába. Ha mégsem rajongunk a nyers cukkinievés ötletéért, meg is savanyíthatjuk a miniatűr zöldségeket: ez a rövid hőkezelés még nem vesz el túl sokat frissen kicsattanó ízükből.
Gyakran a legkisebb cukkinik a végükön virággal kerülnek a piaci standokra: ilyenkor érdemes lehet a virágot ricottával megtömni és az egészet sütőben megsütni.
Közepes cukkinik (11-20 cm)
Még nem érték el a standard méretet, de a gyerekcipőből már kiléptek: ezek a közepes cukkinik tökéletesek lesznek bármilyen receptben, ahol a zöldség szétfőzésre kerül. Mivel a héjuk továbbra is vékony, magjaik nem olyan zavaróak, egységesen selymes krémeket, tésztaszószokat és krémleveseket alkothatunk a segítségükkel.
Ez annak is köszönhető, hogy viszonylag gyorsan szétfőnek: daraboljuk vagy reszeljük őket, hogy minél jobban lerövidítsük a főzési időt – ezáltal a megmaradó cukkiniíz is erőteljesebb lesz.
Nagy cukkinik (21-35 cm)
Valószínűleg a legtöbbször ezekkel a zöldségekkel találkozunk a zöldségeseknél és élelmiszerboltokban: a mondhatni „átlagos”, épp optimális időben leszedett cukkini több szempontból is az arany középutat képviseli.
A héja már vastagabb, azonban még nem kell (és nem is érdemes) meghámozni, a magjait sem kell eltávolítanunk és még fellelhetjük benne a korai zöldség zsengeségének egy kósza gondolatát.
Éppen ezért ezt a méretű cukkinit tegyük a ragukba, egytálételekbe, rakottasokba – mégpedig azért, mert nem fő szét olyan könnyen, jól megtartja az alakját akár hosszabb hőkezelés után is.
Óriási cukkinik (36 cm -)
És végül következzenek a cukkinivilág gigászai, az óriások, amelyek már inkább hasonlítanak tökre, semmint arra az apró, zsenge zöldségre, amit cukkininak nevezünk. Amikor a termelők hagyják nőni-növekedni a növényt, a cukkini akár lábszárnyi méreteket is ölthet.
A tökkel való hasonlósága pedig nem merül ki a nagyságban: a cukkinit ezen a ponton már érdemes kivájni, valamint meghámozni, ugyanis héja a hosszas növekedés során megkeményedett, magjai pedig szotyiméretűre dagadtak.
De nem is baj, hiszen épp ezzel a két mozdulattal készíthetjük elő az óriási cukkinikat a számukra legmegfelelőbb konyhai eljárásra: a töltésre. Vájatukba pakoljunk húsos vagy vegetáriánus tölteléket, halmozzuk el sajttal és már mehet is a sütőbe, hogy röpke 30 perccel később impozánsan lépjen elő a forróságból.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több nyári konyhai ötlet vár: