Így keltsd fel citromlével és -héjjal a húsok, levesek, raguk ízét

Mire használjuk a citromot a konyhában? Nos, a legtöbbször mondhatni semmire: a limonádén, a marinádon vagy a süteményeken túlra nem gyakran jut el a gyümölcs. Pedig rengeteg isteni dolgot művelhetünk vele: a Napi Tipp be is mutatja, hogy például mit.

Citrommal főzni egy igazán különleges művészet: első látásra azt hihetnénk, hogy csak savanyú alkalmazásai lehetnek a gyümölcsnek, pedig ennél sokkal komplexebb alapanyag, főleg akkor, ha megtanulunk vele megfelelően bánni. Ezek után sanszos, hogy nem fogunk tudni lemondani róla: minden levesbe, raguba, húsos és halas ételbe, valamint salátába citromot akarunk majd tenni. Ismerjük meg egy teljesen új oldalát, induljon a gasztrokaland!

Így keltsd fel citromlével és -héjjal a húsok, levesek, raguk ízét

Levét csak a végén

Megannyi olyan ragu és egytál van, ami sokat nyerhet a citrus savasságából és frissítő erejéből. Azonban, ha emellett döntünk, mindig a főzési folyamat végén facsarjuk bele a gyümölcsöt a fazékba, különben kesernyés lesz az íze.

Különösen figyeljünk a tejes hozzávalókra: a citromlé savasságától a fehérje kicsapódik, ettől pedig „darabos” lesz az ételünk.

A túlsózás ellenszere

Amennyiben szerelmes szakácsok voltunk, és nagyon meglódult a kezünk a sóval, ellensúlyozhatjuk ezt némi citromlével. A savasság képes valamennyit elvenni az erőteljesen sós ízből.

Hüvelyesekkel óvatosan

Máskor viszont nem segít, hanem hátráltat a citrom: hüvelyes ételeknél kerüljük a savas alapanyagokat, mert ettől nehezebben főnek meg a szemek, és nem képesek annyira megpuhulni sem.

Odakozmált gyümölcs

Önmagában a citrom savanyú, azonban ezt az ízprofilt fantasztikusan komplex szintre emelhetjük, ha megégetjük a gerezdeket vagy szeleteket. Tehetjük serpenyőben vagy sütőben is, a lényeg, hogy feketés foltok jelenjenek meg a citromon. Utána ugyanúgy használhatjuk: nyomjuk a levét öntetbe, salátába vagy kínáljuk húsok, halak mellett.

Égessük oda a citromot!

A legszaftosabb hús

A pácolás kiváló módja annak, hogy egy egyszerű szelet húst sokkal szaftosabbá és omlósabbá tegyünk. Minden marinád kötelező eleme valamilyen savas alapanyag, például ecet vagy citromlé.

Egyedül arra vigyázzunk, hogy ne hagyjuk túl hosszan (24 óránál tovább) a nyers húst a citromos pácban, mert az roncsolhatja a fehérjerostokat.

Héjastul-mindenestül

És természetesen a citrom héja is szerepet kaphat: ragukba vagy levesekbe reszelve nem is annyira savanykás, inkább frissítő hatást érhetünk el vele. Szintén csak a végén adjuk a fazékhoz, és ne főzzük hosszan, mert keserű lesz tőle az ételünk.

Figyeljünk arra, hogy csak kezeletlen héjú citrussal főzzünk!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több pazar konyhai ötlet:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek