Ettől az 5 dologtól lesz igazán sűrű és ízgazdag a bablevesed

Nagy klasszikus kedvencünk a bableves, és ugyan itt is abszolút él az „ahány ház, annyi szokás” szabály, mégis vannak bizonyos közös pontok a receptek között, amelyek tökéletessé tesznek egy fazék levest. A Napi Tipp keretében nézzük meg, melyek ezek!

A hideg időben egy nagy tányér sűrű, gazdag, ízes bableves képes feltölteni a testet és a lelket is. A csoda persze nem magától történik a fazékban, hanem alaposan meg kell érte dolgozni: türelemmel, odafigyeléssel és jó alapanyagokkal kaphatjuk meg azt a bablevest, amire aztán tényleg büszkék lehetünk. Nem lesz persze nehéz, kövessük az alábbi lépéseket!

Ettől az 5 dologtól lesz igazán sűrű és ízgazdag a bablevesed

Vágjuk megfelelő méretűre a zöldséget

Sok leves esetében az a legfontosabb, hogy az ízes lében úszó alapanyagok texturálisan megfelelőek legyenek. Tehát nem szabad szétfőznünk őket, de a nyers határvonalat is nyilván át kell lépnünk.

Ezt úgy tudjuk a legegyszerűbben az irányításunk alatt tartani, ha megfelelő méretűre vágjuk a zöldségeket.

Egyrészt, mivel a bablevest sokáig kell főzni, hagyjuk viszonylag nagyobb darabokban a répát, fehérrépát és bármi mást, amit a fazékba aprítunk. Arra is figyeljünk, hogy a répák vékonyabb részei is egyformára legyenek vágva, mint a vastagok.

Pirítsuk oda

Amikor indítjuk a levest, öntsünk egy kevés olajat a fazékba, majd magas lángon pirítsuk meg a hagymát és a zöldségeket. Ne kapjanak oda, de adjanak némi ízt a leves alapjának. A babot nem kell pirítani, mert abból az ízt inkább a főzés során tudjuk kinyerni.

Füstözzük meg

A teljesen klasszikus bablevesben szerepel valamilyen hús, ami kellemesen füstös aromát ad a lének. Ez lehet szalonna vagy füstölt hús, esetleg kolbász, a lényeg, hogy ezeket a húsos-füstös darabokat is az elején tegyük a fazékba, hogy legyen idejük kiadni az aromájukat.

Amennyiben pedig húsmentes bablevest készítünk, gondoskodjunk ugyanerről a füstösségről, és szórjunk 1-2 teáskanál füstölt fűszerpaprikát a levesbe.

Öblítsük át a babot

Remélhetőleg a levesfőzés előtt voltunk olyan előrelátóak, hogy beáztattuk a hüvelyest, ezzel felgyorsítva a forralás folyamatát.

Ezt a beáztatott babot viszont érdemes alaposan átöblíteni az edénybe zúdítás előtt: így az íze is kellemesebb lesz, és a kellemetlen felfújó hatása is csökken valamennyit.

Ne zubogtassuk

Miután felforrt a levesünk, legyünk vele óvatosak és türelmesek, és kapcsoljuk alatta takarékra a lángot. Ezzel elkerülhetjük a zavaros állagot, ami a túl erőteljes forralás miatt alakulna ki. Hagyjuk szépen, lassan főni a levest, hogy tökéletesen sűrű, ízes eredményt kapjunk.

Jókai-bableves Gundel alapján

A Jókai bablevesről mindenki tudja, hogy Jókai kedvence volt - azt viszont annál kevesebben, hogy az eredeti receptnek nem sok köze volt a mai változathoz, leginkább egy sertéskörömmel ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a konyhai trükköket is lesd el tőlünk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...