Fontos leszögeznünk, hogy ez csak a majdnem eredeti Újházi-húsleves receptúrája, mivel névadója, Újházi Ede (század eleji színészlegenda és főzőmester) Magyar Elek 'Az Ínyesmester szakácskönyvében' lejegyzett receptje szerint a leves eredetileg nem is tyúkból, hanem kakasból készült. Főzési tanácsa szerint pedig „minél több kakastaréj és kakashere fő a levesbe, annál jobb lesz".
Napjainkban már tyúkból, csirkéből, pulykából is készítik a híres magyar húslevest, melyet a legtöbben Újházi-tyúkhúslevesként ismernek. Most az eredeti receptúrához feltehetőleg legközelebb álló, 'Az ínyesmester szakácskönyve" alapján készített receptúrát mutatom meg nektek. Én ezúttal kakas helyett – az ismertté vált nevéhez hűen - tyúkból főztem meg Újházi húslevesét.
Hozzávalók:
1.5 kg tyúk (megtisztítva, zsigerelve, aprólékkal együtt), 50 dkg marhacsont (opcionális), 50 dkg marhafartő (opcionális), vöröshagyma, fokhagyma, 4 sárgarépa, 3 fehérrépa, 1 zeller, 1 karalábé, 0.5 kis fej kelkáposzta, 1 paradicsom, 1 paprika, 150 g zöldborsó, 5 közepes csiperkegomba, 100 g zöldbab, só, bors
Tálaláshoz:
100 g cérnametélt, 1 ek ecetes torma (opcionális, a főtt húsok mellé), 1 ízlés szerint petrezselyem
Elkészítés:
Az egész tyúkot, a marhafartőt és a csontot, a tyúkaprólékot hideg vízben főzni kezdjük a vöröshagymával, fokhagymával és az egész borsszemekkel.
Amikor felforrt, és elkezd habozni, további 30 percig nagyon lassan, gyöngyözve főzzük tovább, hagyjuk elfőni a habot, kár leszedni, sok ízt vesztenénk.
Habozás versus nem habozás
- Több iskola létezik, sokan például különbséget tesznek marha- és szárnyashúsleves közt: míg előbbit mindig, utóbbit sose habozzák le, mondván, a marhából masszívabb, sűrűbb, csúnyább hab képződik.
- Vannak, akik mindig, minden körülmény közt haboznak, bármilyen húsról is van szó, hiszen szerintük csak így lesz tiszta, aranyló, nem zavaros a végeredmény.
- Végül pedig vannak azok, akik szerint a habozás tilos, hiszen megszabadulnánk a kicsapódó értékes anyagoktól, fehérjétől és ízektől.
A zöldségeket tisztítsuk meg, vágjuk el őket hosszában, majd adjuk hozzá a leveshez. Ízesítsük sóval, majd legalább három és fél órán át, alacsony hőfokon, gyöngyözve főzzük, amíg a hús teljesen megpuhul.
A főzési idő lejárta után nagyon óvatosan emeljük ki a tyúkot (és a marhadarabokat) a levesből, a húst fejtsük le a csontokról, és szedjük kisebb darabokra vagy szálakra. A zöldségeket szintén nagyon óvatosan szedjük ki a léből (ügyelve arra, nehogy összetörjenek), majd szeleteljük vagy vágjuk julienne-re őket (a sárgarépát és a fehérrépát). A levest szűrjük le, majd (ízlés szerint az aprólékkal) és a felszeletelt zöldségekkel együtt adjuk a leveshez.
Tálaljuk enyhén sós vízben főtt cérnametélttel vagy eperketésztával, szórjuk meg friss, finomra aprított petrezselyemzölddel. A lefejtett marhahúst ecetes tormával kínáljuk.
Húslevesajánlónk:
Recept és fotók: Hering András
A (majdnem) eredeti Újházi-tyúkhúsleves receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több recept főszerkesztőnktől, Hering Andrástól: