A bab sokoldalúságának köszönhetően számos étel alapja, ráadásul rendkívül tápláló is, talán már-már túlságosan is. Hírhedt arról, hogy magas rosttartalmának és az összetett cukroknak köszönhetően gázokat és puffadást okoz. Szerencsére egy hétköznapi alapanyag, ami menthet a kínos pillanatoktól egy kiadós babvacsora után.
Miért okoz puffadást a bab?
Mindannyian tudjuk, hogy a bab gázokat termel, de miért? A fő bűnös a magas rosttartalom és a szénhidrátok egyedi összetétele.
A bab oligoszacharidokat tartalmaz, egy olyan egyszerű cukrokból álló szénhidrátláncot, amelyet a szervezetünk nehezen emészt meg. Mivel ezek az oligoszacharidok emésztetlenül haladnak át a gyomrunkon és a vékonybelünkön, végül eljutnak a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok erjedés útján lebontják őket. Ennek mellékterméke a hidrogén, a szén-dioxid és néha a metán, ami gázképződéshez, és ezáltal puffadáshoz vezet. A bab magas rosttartalma tovább fokozza ezt a problémát, mivel emésztőrendszerünk ugyanígy feldolgozza a rostot is. Mi hát a megoldás? A szódabikarbóna!
Mit tud a szódabikarbóna?
Nem akarjuk túlbonyolítani a dolgot, de a nátrium-hidrogénkarbonát vagy hétköznapi nevén szódabikarbóna egy enyhén lúgos vegyület, amely bikarbonát-ionok felszabadításával képes semlegesíteni a savakat, ezzel megemelve a környezet pH-értékét. Ha egy kis csipetnyi szódabikarbónát adsz a bab áztató- vagy főzőfolyadékához, az segíthet lebontani a bab sejtfalait, így a szervezet számára könnyebben emészthetővé válik.
Ez segít a bab gyorsabb megfőzésében is, megakadályozza a tápanyagveszteséget, és megőrzi az emésztést segítő enzimeket és vegyületeket. Az oligoszacharidok lebontásában részt vevő egyes enzimek lúgosabb pH-nál hatékonyabban működnek. Ez segíthet abban, hogy a főzőfolyadék a főzési folyamat során lebontsa ezeket az összetett cukrokat, és így könnyebben emészthetővé válnak.
Hogyan használd szódabikarbónát a babfőzéshez?
Minden csésze szárazbabhoz legfeljebb 1/8-1/4 teáskanál szódabikarbónát használj.
1. lehetőség: Áztasd a babot szódabikarbónával. Ha főzés előtt inkább beáztatod a szárazbabot, adj megfelelő mennyiségű szódabikarbónát a hideg vízhez, ami legalább 5 cm magasan ellepi a babot. Áztasd 8 órán, egy éjszakán át, majd főzés előtt alaposan öblítsd át a babot.
2. lehetőség: Főzd meg a babot szódabikarbónával. Tedd a babot egy nagy fazékba, és fedd le vízzel nagyjából 5 cm magasan. Add hozzá a megfelelő mennyiségű szódabikarbónát, és forrald fel. Kis lángon párold puhára. Ez beáztatott bab esetén 30-60 percig, egyébként 1-2 óráig tarthat.
Főzés után érdemes leöblíteni és lecsöpögtetni a babot, hogy eltávolítsd a szódabikarbóna maradványait, bár ez nem kötelező.
Valóban működik?
Valóban nem kitalációról van szó: a kutatások alátámasztják, hogy a szódabikarbóna segíthet lebontani az oligoszacharidokat, a babban lévő összetett cukrokat, amelyek nehezen emészthetőek, és hajlamosak puffadást és gázokat okozni. A szódabikarbóna a bab sejtfalában lévő pektint is lebontja, így a bab gyorsabban megpuhul, és könnyebben emészthetővé válik.
Egyéb alternatív módszerek a gázok csökkentésére
Bár hatékony és megfizethető, a szódabikarbóna nem az egyetlen módja annak, hogy a bab emészthetőbbé váljon.
- Áztatás: a bab 8 órára vagy egy éjszakára vízbe áztatása segíthet a főzési idő csökkentésében, és eközben az oligoszacharidok egy részét is el lehet távolítani, bár nem olyan hatékonyan, mint a szódabikarbónás áztatásnál.
- Kiegészítők: az emésztőenzim tartalmú kiegészítők szintén segíthetnek a bab könnyebb emésztésében.
- Kuktában főzés: a vizsgálatok szerint a kuktában történő főzés a megnövelt hőmérséklet és nyomás hatására szintén csökkentheti a babban lévő oligoszacharidok mennyiségét.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippeket leshetsz el innen: