Mikor használd és hanyagold az alufóliát zöldségek sütésénél?

Gyakran használt eszköz a konyhákban a fényes alufólia: például zöldségek sütése során is előkerülhet, persze nem mindegy, mikor. A Napi Tipp elárulja, mely esetekben segíthet, és mikor hátráltat a fólia.

Mindegy, milyen zöldséget sütünk a sütőben, segítségül hívhatjuk a fényes alufóliát, ráadásul több különböző célból is: attól függően, hogy milyen állag, milyen íz, milyen felhasználási módszer várja a céklákat, répákat, krumplikat a jövőben. Szerencsére nem egymagunkban kell döntenünk az alufólia használatával kapcsolatban, mert az alábbi cikkből minden apró részlet kiderül majd. Lássuk hát!

Mikor használd és hanyagold az alufóliát zöldségek sütésénél?

Használd: egészben sütésnél

Természetesen, ha nagyobb méretű, héjas zöldségeket (cékla, zeller, édesburgonya) sütünk egyben, ajánlott bevetni a fóliát, pontosabban belecsomagolni az egész zöldséget.

Ez a plusz réteg ugyanis minden nedvességet benntart a zöldségben, ami gyorsabban és alaposabban átpárolódik, szaftos és ízgazdag marad. Ugyan hosszú idő, de megéri.

Céklahummusz fehérbabbal

Minden hummusz alapja a csicseriborsó, itt mégsem ezt használtam. Helyette ultra krémes fehérbabbal habosítottam a sütőben, héjában sült, majd hámozott céklát. Innentől minden a ...

Használd: az íz megtartása miatt

Ez az ízmegtartó funkció máskor is jól jöhet, akkor is, ha nem egyben, hanem felvágva, tepsiben készítjük el az alapanyagokat. Mivel kontrolláljuk a párolgást, a távozó nedvesség nem visz el annyi ízt: ez jó alternatív lehet a vízben, fazékban főzéssel szemben.

Használd: pirítás helyett párolás

Vannak olyan ételek, ahol csak a zöldség ízére van szükség, a lehető legnaturálisabban, tehát lehetőleg karamellizálódás és pirulás nélkül. Ilyenkor szintén fóliában/fólia alatt sült zöldséget készítsünk, ami puha, krémes állagú, de egyszerű ízű lesz.

Hanyagold: karamellizálás

A fenti eset teljes ellentéte, amikor igenis oda akarjuk kapatni a zöldségeket a sütőbe tolt tepsin. Felejtsük el ilyenkor a fóliát, hagyjuk, hadd érje az erőteljes hő közvetlenül a zöldségeket, hadd piruljon meg a szélük, az aljuk.

Hanyagold: szárazabb sütés

Nyilván, mivel nem takarjuk le a tepsit, a nedvesség szabadon párologhat – ezáltal a zöldségeket szárazon maradnak. Ez persze nem probléma: ha az a célunk, hogy az ízek a Maillard-reakció során elmélyüljenek, elő se vegyük a fóliát.

Parmezános sült répák

Ez a recept lesz az új kedvenced, ha sárgarépáról van szó! Füstös fűszerkeverékkel bevonva és ropogós parmezánkéregben pörköljük oda a sütőben. A sült sárgarépa már önmagában ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos és kreatív konyhai tippek várnak itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...