Mikor használd és hanyagold az alufóliát zöldségek sütésénél?

Gyakran használt eszköz a konyhákban a fényes alufólia: például zöldségek sütése során is előkerülhet, persze nem mindegy, mikor. A Napi Tipp elárulja, mely esetekben segíthet, és mikor hátráltat a fólia.

Mindegy, milyen zöldséget sütünk a sütőben, segítségül hívhatjuk a fényes alufóliát, ráadásul több különböző célból is: attól függően, hogy milyen állag, milyen íz, milyen felhasználási módszer várja a céklákat, répákat, krumplikat a jövőben. Szerencsére nem egymagunkban kell döntenünk az alufólia használatával kapcsolatban, mert az alábbi cikkből minden apró részlet kiderül majd. Lássuk hát!

Mikor használd és hanyagold az alufóliát zöldségek sütésénél?

Használd: egészben sütésnél

Természetesen, ha nagyobb méretű, héjas zöldségeket (cékla, zeller, édesburgonya) sütünk egyben, ajánlott bevetni a fóliát, pontosabban belecsomagolni az egész zöldséget.

Ez a plusz réteg ugyanis minden nedvességet benntart a zöldségben, ami gyorsabban és alaposabban átpárolódik, szaftos és ízgazdag marad. Ugyan hosszú idő, de megéri.

Használd: az íz megtartása miatt

Ez az ízmegtartó funkció máskor is jól jöhet, akkor is, ha nem egyben, hanem felvágva, tepsiben készítjük el az alapanyagokat. Mivel kontrolláljuk a párolgást, a távozó nedvesség nem visz el annyi ízt: ez jó alternatív lehet a vízben, fazékban főzéssel szemben.

Használd: pirítás helyett párolás

Vannak olyan ételek, ahol csak a zöldség ízére van szükség, a lehető legnaturálisabban, tehát lehetőleg karamellizálódás és pirulás nélkül. Ilyenkor szintén fóliában/fólia alatt sült zöldséget készítsünk, ami puha, krémes állagú, de egyszerű ízű lesz.

Hanyagold: karamellizálás

A fenti eset teljes ellentéte, amikor igenis oda akarjuk kapatni a zöldségeket a sütőbe tolt tepsin. Felejtsük el ilyenkor a fóliát, hagyjuk, hadd érje az erőteljes hő közvetlenül a zöldségeket, hadd piruljon meg a szélük, az aljuk.

Hanyagold: szárazabb sütés

Nyilván, mivel nem takarjuk le a tepsit, a nedvesség szabadon párologhat – ezáltal a zöldségeket szárazon maradnak. Ez persze nem probléma: ha az a célunk, hogy az ízek a Maillard-reakció során elmélyüljenek, elő se vegyük a fóliát.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos és kreatív konyhai tippek várnak itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek