5 lépés a meseszerűen folyós buggyantott tojáshoz

A buggyantott tojás az egyik kedvenc tojásreggelink, de némileg macerásabb elkészíteni, mint összedobni egy rántottát. Napi tippünkben megmutatjuk a legalapvetőbb elkészítési módját 5 lépésben, aminek a végén tökéletes állagú buggyantott tojást kapsz.

A buggyantott tojás talán a legnépszerűbb tojásreggeli, mégis ezt fogyasztjuk a legritkábban a macera miatt, amivel jár az elkészítése. Nem is meglepő, hogy már kidolgoztak technikákat, amivel akár a mikróban is el lehet készíteni a buggyantott tojást, de akár a sütőt is felhasználhatod erre a célra, ez a TikTok trükk pedig az egyik kedvencünk. Ha te mégis a hagyományos eljárást preferálod, akkor összegyűjtöttünk mindent, amit ehhez tudnod kell.

5 lépés a meseszerűen folyós buggyantott tojáshoz

Kezdjük forrásban lévő (sós!) vízzel

Fogj egy széles, magas oldalú fazekat (hogy bőven legyen helyed a munkához), és töltsd meg 3-4 centi vízzel. Tedd fel alacsony vagy közepes lángra forrni, de ne forrjon a víz túlságosan – tedd rá a fedőt, hogy felgyorsítsd ezt a folyamatot.

Amikor a víz eléri a pároláshoz ideális hőmérsékletet, azaz a 80°C fokot, apró buborékok kezdenek megjelenni az edény alján. Ha ezek a buborékok nagyobbak lesznek, vagy felforr a víz, akkor vedd egy kicsit visszább a hőmérsékletet.

Ne feledd, a cél, hogy kíméletesen főzzük meg a tojásokat. Jól sózd meg a vizet, majd keverd el, hogy feloldódjon

Szűrd le a tojást

A legjobb módja annak, hogy elkerüld a kósza, elszabadult tojásfehérjét, ha beiktatsz egy lépést még azelőtt, hogy a tojásod egyáltalán a vízhez érne. A plusz egy-két perc előkészítési idő bőven megéri a végeredményt.

Könnyű úgy gondolni a tojásra, mint két összetevőre - a fehérjére és a sárgájára -, de a tojásfehérje valójában két különböző textúrával rendelkezik: van egy folyékonyabb külső réteg és egy vastagabb, ami a sárgáját borítja.

Itt ezt a folyékonyabb részt fogod leszűrni, a sűrűbb részt tartod meg a pároláshoz. Ahogy a tojás öregszik, mindkét réteg veszít jellegzetes szerkezetéből, ezért a legjobb buggyantott tojáshoz érdemes a lehető legfrissebb tojást használni. Az idősebb tojásokat tartsd meg a habcsókhoz (ahol a fehérje könnyebben felverődik) vagy a főtt tojásokhoz (ahol a héj könnyebben leválik).

Fogj egy finom szemű szűrőt, tedd egy kis tál fölé, és üsd bele a tojást. A szűrőt óvatosan rázogasd meg, majd egy spatulával kapard le a felesleget a szűrő aljáról a tálba.

Formázd a tojást a szűrővel

Ha már utána olvastál a buggyantott tojás készítésének, akkor ezen a ponton talán már eltűnődtél azon, hogy mikor jön az örvény. Az a tornádó alakú örvény, ami egyes receptek szerint állítólag segít a tojásnak egyenletes formát tartani a vízben. De ez egyáltalán nem elengedhetetlen eleme a buggyantott tojás készítésének, sőt, akár zavaró is lehet. Ehelyett használhatod a szűrőt erre a célra.

A tojás ekkor még a szűrőben van, így óvatosan bele tudod engedni a forrásban lévő vízbe. A másik kezeddel egy merőkanállal óvatosan manőverezze a tojásfehérjét alakítsd úgy, hogy az egyenletesen formálódjon a sárgája körül. Amint a szélek eléggé megdermedtek ahhoz, hogy megtartsák a formájukat (30-60 másodperc - elkezdenek átlátszóvá válni), rázd meg a szűrőt, hogy meglazítsd a tojást, mielőtt a párolóvízbe zuttyan. A folyamatot megismételheted további tojásokkal, de ügyelj rá, hogy bőven legyen helyük. (Az edény túlzsúfolása soha nem jó, de itt különösen nem.) Általában ez azt jelenti, hogy egy fazékban legfeljebb három-négy nagy tojás fér el kényelmesen, de ez elsősorban az edény méretétől függ.

Buggyantott tojás meurette-módra

Mit mondhatnék...egy tányér Franciaország. Lehet, hogy sokan azt gondolják, túl sok macera ez egy buggyantott tojásért, de nem az! Egy dolog van vele, tényleg házi alaplével kell dolgozni, ...

Időnként forgasd meg

Főzés közben a szűrőkanál segítségével óvatosan forgasd meg a tojásokat, amíg a számodra tetsző állagot el nem érik. Honnan tudod, hogy mennyi ideig kell párolni a tojást? A tojásfehérje legyen kemény és fehéredjen be (tehát ne legyen átlátszó), de a sárgája még mindig legyen puffadt, és tapintásra kicsit remegjen (innen tudod, hogy folyós lesz!). Egy nagy tojás teljes főzési ideje három-három és fél perc.

Jöhet a vízfürdő, majd csepegtesd le

Halászd ki a tojást egy merőkanállal, és tedd egy langyosnál kicsit melegebb vízzel teli tálba.

Ez megállítja a főzést anélkül, hogy a tojást ténylegesen lehűtené, és közelebb tartja a tálalási hőmérséklethez.

Ha eljött a tálalás ideje, tedd át a tojást egy konyharuhára vagy papírtörlőre, hogy a felesleges nedvesség lecsöpögjön, majd tálalhatod is.

Ugyan macerásnak tűnik, de ezzel a főzési technikával akár előre el is készítheted a tojásokat. Csak annyit kell tenned, hogy a meleg víz helyett jéghideg vízbe tedd a tojásokat, így akár két órán keresztül is elállnak. Hosszabb ideig történő tároláshoz pedig a jeges vízbe merítve egy visszazárható edényben tárold őket a hűtőszekrényben akár 3 napig. Tálaláshoz 5-10 percig folyass rá a forró vizet, hogy átmelegedjen.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tartalom:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...