Ha eddig még nem hallottál arról, hogy az ételhordókban milyen egészségre káros vegyianyagok találhatók meg, illetve hogy a műanyag dobozokból kioldódó anyagok milyen kellemetlen tüneteket okozhatnak, akkor most jól figyelj.
Egészségre káros vegyi anyagokat tartalmaznak a dobozok
A BPA (biszfenol A) nevű vegyi anyag tartósabbá és törésállóbbá teszi a műanyagokat, így már évek óta használják bizonyos ételhordozók előállításához.
A szakértők szerint azonban a BPA potenciálisan egészségkárosító lehet.
Az említett vegyi anyag több súlyos betegség kialakulásának kockázatát is növeli, ilyen például a meddőség, a magzat megváltozott növekedése, a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar, a policisztás petefészek szindróma és az endometriózis. Sőt a szívbetegségek kialakulásáért is okolják.
Miért? Mert a szervezetbe kerülő vegyi anyag pontosan úgy hat, mint az ösztrogén, ami egy erős hormon. Az ösztrogén többek között fontos a reprodukció, a termékenység, az izomfejlődés és a zsírfejlődés szempontjából, így egyáltalán nem tesz jót, ha a BPA megbolygatja ezt az összetett rendszert.
Kioldódhatnak a vegyületek az edényekből
A BPA egyébként törésálló ablakokban, vizespalackokban és szemüvegekben is megtalálható, ám ezeket természetesen nem használjuk evéshez. A konyhában található ételhordókból azonban például a mosogatógépben való mosogatás során veszélyes anyagok oldódhatnak ki. Sőt, a savas élelmiszerek (paradicsom vagy citrusfélék) is előidézhetik ezt a folyamatot.
Arról nem is beszélve, hogy a műanyag dobozokban lévő ételeket gyakran melegítjük mikróban. A melegítés során azonban a lágyítószerek és vegyianyagok egy része könnyedén az ételbe kerülhet. Ezért minden esetben érdemes áttenni az ételt egy tányérba. Szintén gyakran előfordul, hogy az edény kissé elszíneződik, amely azt jelezheti, hogy a műanyag elkezdett lebomlani.
Mi a megoldás?
Minden sérült műanyag élelmiszertároló edényt ki kell dobni!
Ezenfelül, ha legközelebb műanyag dobozt vásárolsz, akkor jó tudni, hogy a „PC" (polikarbonát) feliratú, vagy a hármas vagy hetes újrahasznosítási kóddal ellátott műanyagok valószínűleg BPA-t tartalmaznak. Ezért a szakértők szerint ajánlott inkább üveg, porcelán vagy rozsdamentes edényeket beszerezni.
Hírek, érdekességek, újdonságok: