Valószínűleg neked is mérgező az ételhordó dobozod

Szinte mindenki konyhájában lapulhatnak olyan műanyag ételhordók, amelyek potenciálisan veszélyt jelenthetnek az egészégre nézve.

Ha eddig még nem hallottál arról, hogy az ételhordókban milyen egészségre káros vegyianyagok találhatók meg, illetve hogy a műanyag dobozokból kioldódó anyagok milyen kellemetlen tüneteket okozhatnak, akkor most jól figyelj.

Ez az oka, hogy súlyosan mérgező lehet a műanyag ételtárolód

Egészségre káros vegyi anyagokat tartalmaznak a dobozok

A BPA (biszfenol A) nevű vegyi anyag tartósabbá és törésállóbbá teszi a műanyagokat, így már évek óta használják bizonyos ételhordozók előállításához.

A szakértők szerint azonban a BPA potenciálisan egészségkárosító lehet.

Az említett vegyi anyag több súlyos betegség kialakulásának kockázatát is növeli, ilyen például a meddőség, a magzat megváltozott növekedése, a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar, a policisztás petefészek szindróma és az endometriózis. Sőt a szívbetegségek kialakulásáért is okolják.

Miért? Mert a szervezetbe kerülő vegyi anyag pontosan úgy hat, mint az ösztrogén, ami egy erős hormon. Az ösztrogén többek között fontos a reprodukció, a termékenység, az izomfejlődés és a zsírfejlődés szempontjából, így egyáltalán nem tesz jót, ha a BPA megbolygatja ezt az összetett rendszert.

Kioldódhatnak a vegyületek az edényekből

A BPA egyébként törésálló ablakokban, vizespalackokban és szemüvegekben is megtalálható, ám ezeket természetesen nem használjuk evéshez. A konyhában található ételhordókból azonban például a mosogatógépben való mosogatás során veszélyes anyagok oldódhatnak ki. Sőt, a savas élelmiszerek (paradicsom vagy citrusfélék) is előidézhetik ezt a folyamatot.

Arról nem is beszélve, hogy a műanyag dobozokban lévő ételeket gyakran melegítjük mikróban. A melegítés során azonban a lágyítószerek és vegyianyagok egy része könnyedén az ételbe kerülhet. Ezért minden esetben érdemes áttenni az ételt egy tányérba. Szintén gyakran előfordul, hogy az edény kissé elszíneződik, amely azt jelezheti, hogy a műanyag elkezdett lebomlani.

Mi a megoldás?

Minden sérült műanyag élelmiszertároló edényt ki kell dobni!

Ezenfelül, ha legközelebb műanyag dobozt vásárolsz, akkor jó tudni, hogy a „PC" (polikarbonát) feliratú, vagy a hármas vagy hetes újrahasznosítási kóddal ellátott műanyagok valószínűleg BPA-t tartalmaznak. Ezért a szakértők szerint ajánlott inkább üveg, porcelán vagy rozsdamentes edényeket beszerezni.

Forrásunk volt.


Hírek, érdekességek, újdonságok:

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...