Kutatások szerint tízből hét műanyag doboz hormonális zavarokat okozó vegyi anyagokat juttat a benne lévő élelembe – derül ki a Házipatika.com cikkéből. Hiába van ráírva a műanyag edényekre, hogy „microwave safe” – vagyis biztonsággal mikrózható, a felirat csupán annyit jelent, hogy a dobozok nem fognak elolvadni vagy megégni hőkezelés során.
A műanyagdobozokból mikrózás során több, az egészségre káros anyag oldódhat ki, a két legveszélyesebb vegyület a biszfenol (BpA) és a ftalátok. Utóbbi vegyületcsoport a műanyagok rugalmasságáért felel, a szervezetbe jutva azonban hormonális zavarokat okozhatnak, károsíthatják a férfiak spermiumát, és csökkenthetik a tesztoszteronszintet is.
A BpA-t már számos kutatás tette felelőssé különböző rákos megbetegedések miatt, de az asztma, a szívbetegség és a cukorbetegség kialakulásában, valamint a pajzsmirigy- és meddőségi zavarokban is közrejátszhat a vegyület.
Míg ma már a cumisüvegnek szigorúan BpA-mentesnek kell lenniük, addig az ételtárolásra alkalmas műanyag dobozok esetében még nem volt olyan szabályozás, ami kizárta volna az alkotóelem használatát.
Szakértők nemcsak azt javasolják, hogy a műanyag dobozokat és edényeket cseréljük üveg- vagy kerámiaedényekre, de azt is, hogy kifejezetten kerüljük a karcos, elszíneződött és kopott műanyagdobozok használatát, valamint azokat a tárolóedényeket, amelyek alján az újrahasznosítási kód (ez a háromszöget formáló három nyílban található szám) 3-as vagy 7-es számot jelez.
A Texasi Egyetem kutatásai szerint sajnos nem csak néhány esetben lehetnek károsak a műanyag dobozok. Egy kutatás során 455 tárolót vizsgáltak ki, a bennük tárolt élelmiszerek 70 százalékában pedig találtak olyan anyagokat, amelyek hormonzavart okozhatnak. A mikróba tett edények esetében ez az arány 95 százalék volt.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: