Ezért tilos ételt mikrózni műanyag dobozokban

Hiába van ráírva ma már a legtöbb ételtároló műanyagdobozra, hogy lehet bennük ételt melegíteni, több káros anyag is kioldódhat az edényekből, ha megmikrózzuk őket.

Kutatások szerint tízből hét műanyag doboz hormonális zavarokat okozó vegyi anyagokat juttat a benne lévő élelembe – derül ki a Házipatika.com cikkéből. Hiába van ráírva a műanyag edényekre, hogy „microwave safe” – vagyis biztonsággal mikrózható, a felirat csupán annyit jelent, hogy a dobozok nem fognak elolvadni vagy megégni hőkezelés során.

Számos egészségre káros anyag oldódhat ki a műanyag dobozokból

A műanyagdobozokból mikrózás során több, az egészségre káros anyag oldódhat ki, a két legveszélyesebb vegyület a biszfenol (BpA) és a ftalátok. Utóbbi vegyületcsoport a műanyagok rugalmasságáért felel, a szervezetbe jutva azonban hormonális zavarokat okozhatnak, károsíthatják a férfiak spermiumát, és csökkenthetik a tesztoszteronszintet is.

A BpA-t már számos kutatás tette felelőssé különböző rákos megbetegedések miatt, de az asztma, a szívbetegség és a cukorbetegség kialakulásában, valamint a pajzsmirigy- és meddőségi zavarokban is közrejátszhat a vegyület.

Míg ma már a cumisüvegnek szigorúan BpA-mentesnek kell lenniük, addig az ételtárolásra alkalmas műanyag dobozok esetében még nem volt olyan szabályozás, ami kizárta volna az alkotóelem használatát.

Inkább melegíts üvegben vagy rendes kerámiaedényben

Szakértők nemcsak azt javasolják, hogy a műanyag dobozokat és edényeket cseréljük üveg- vagy kerámiaedényekre, de azt is, hogy kifejezetten kerüljük a karcos, elszíneződött és kopott műanyagdobozok használatát, valamint azokat a tárolóedényeket, amelyek alján az újrahasznosítási kód (ez a háromszöget formáló három nyílban található szám) 3-as vagy 7-es számot jelez.

A Texasi Egyetem kutatásai szerint sajnos nem csak néhány esetben lehetnek károsak a műanyag dobozok. Egy kutatás során 455 tárolót vizsgáltak ki, a bennük tárolt élelmiszerek 70 százalékában pedig találtak olyan anyagokat, amelyek hormonzavart okozhatnak. A mikróba tett edények esetében ez az arány 95 százalék volt.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...