A telefonunkból áradó kék fény a bőrünket is károsítja

A zsíros, cukros és fűszeres ételek, a szennyezett levegő, az inaktív életmód, a stressz, a rossz alvás, illetve a nem megfelelő bőrápolási szokások köztudottan rossz hatással lehetnek az arcbőrünkre. Arról viszont kevesebb szó esik, hogy a mobilunk is okozhat problémákat.

A közösségi médiában mostanában kezdett el terjedni a hír, miszerint a különböző digitális eszközökből áradó kék fény – legyen az mobiltelefon, tablet vagy laptop – károsíthatják a bőrünk minőségét. De van ennek valóságalapja? És ha igen, van, ami segíthet kivédeni ezt?

A telefonunkból áradó kék fény a bőrünket is károsítja

Mi is az a kék fény?

Rengeteget hallunk róla, mégsem tudjuk, mi is ez valójában. Nos, a kék fény a látható fény spektrumának része, a napfény a legerősebb forrása. Ennek a spektruma a legrövidebb, ugyanakkor ennek a legnagyobb az energiája is, így könnyedén átjut például a szemeken – ezáltal képes károsítani a látószervet. A nap mellett az elektronikai eszközeink is kibocsátják, bár sokkal – akár ezerszer – alacsonyabb szinten. És mivel ezekkel az eszközökkel rengeteg időt töltünk el nap mint nap, jogosan merülhet fel a kérdés, hogy milyen hatást gyakorol ez a bőrünkre, ha már a látásunkat köztudottan roncsolja.

Hogyan befolyásolja a bőrünket?

Ezt a területet egyelőre még nagy erőkkel kutatják, de már született néhány érdekes megállapítás a témában.

Az egyik, hogy a kék fény növelheti a pigmentációt, mivel serkenti a melanin termelését. A melanin a bőr természetes pigmentje, ami a bőr színét adja. A túl sok kék fény tehát potenciálisan súlyosbíthatja a hiperpigmentációt – azaz a melanin túltermelését, ami sötét foltokat okoz a bőrön –, különösen sötétebb bőrű emberek esetében.

Néhány kutatás szerint a kék fény károsíthatja a bőrben található kollagént, azt a fehérjét, amely elengedhetetlen a bőr rugalmasságának fenntartásához. Ezáltal pedig gyorsíthatja a ráncok kialakulásának ütemét. Egy laboratóriumi tanulmány szerint ez akkor fordulhat elő, ha az eszközt egy centiméter távolságra tartjuk a bőrtől – ilyen módon akár egy óra eszközhasználat is elég ahhoz, hogy károkat okozzunk. De ha ennél távolabb tartjuk az arcunktól, akkor jelentősen csökkenthetjük ezt a kockázatot.

A kék fény megzavarhatja az alvást is, ami – mint már említettük – hatással van a bőr állapotára. De mégis hogyan? Először is, azt tudjuk, hogy a kék fény képes csökkenteni a melatonintermelést. Ez a hormon az, ami jelzi a testünknek, hogy mikor van itt az alvás ideje, illetve segít szabályozni az alvás-ébrenlét ciklust. Ha a kék fény lefekvés előtt éri a szervezetünket, azzal megzavarhatjuk ezt a természetes folyamatot, így nehezebben alszunk majd el és az alvás minősége is rosszabb lesz. Ha tehát táskás szemekkel és fénytelen bőrrel ébredünk, akkor bátran hibáztathatjuk a kék fényt. Másodszor pedig a kék fényt árasztó képernyőkön látható tartalmak általában stimuláló hatásúak, így tovább rontják az alvásminőséget.

A hosszú távú alvási problémák súlyosbíthatják a meglévő bőrproblémákat, például az aknét, az ekcémát és a rosaceát. Az alváshiány növelheti a kortizolszintet, annak a stresszhormonnak a szintjét, ami lebontja a kollagént, illetve a fehérjéket, tehát azokat a tápanyagokat, amelyek a bőr feszességéért felelősek. Az alváshiány gyengítheti a bőr természetes védőrétegét is, így az fogékonyabb lesz a káros környezeti hatásokra.

Védhet ez ellen a bőrápolás?

A szépségipar természetesen már fellépett, és kihasználta a kék fény miatti aggodalmakat, így számos védő terméket kínál, így léteznek például permetek, szérumok és ajakfények is.

Gyakorlati szempontból nézve viszont csak azoknak kell aggódniuk a készülékek kék fénye miatt, akiknél fennáll a melasma néven ismert súlyosabb hiperpigmentáció. Ez az állapot ugyanis megköveteli, hogy a bőrt minden látható fénytől védjük, minden időben. Ettől függetlenül persze lehetünk óvatosak, hiszen a védekezés nem árt. Válasszunk olyan termékeket, amelyek minden fényt blokkolnak, ezek általában az ásványi alapú – titán-dioxidot és vas-oxidokat tartalmazó – fényvédők.

Emellett pedig a legjobb taktika, amit alkalmazhatunk, az a készülékhasználat csökkentése. Igen, tudjuk, hogy ez nem feltétlenül egyszerű, de számos egészségügyi kockázat miatt – nem csak a bőrünk miatt – célszerű így tennünk.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Bejgli fatörzs

Gyorsan összedobható karácsonyi desszert, ízlés szerint arany, ezüst cukorgyöngyökkel, marcipán tobozzal, apró mézeskalácsfigurákkal még ünnepibbé varázsolhatjuk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...