Az alig ismert ételízesítő, amitől minden dupla olyan finom

A japán ízekkel és fűszerekkel egyre szorosabb barátságot kötünk mi, magyarok is, a különböző szójaszószok, a sushi és társai itthon is kedvelt finomságok. A misot legtöbben csak levesként ismerik, pedig ez a japánok egyik ősi és rendkívül sokoldalúan használt fűszere, ami nemcsak ázsiai fogásokban remek. Használjuk a saját konyhánkban is!

A miso valójában nem más, mint a japán konyhában sokrétűen használt paszta, ami fermentált szójababból készül. A szójababhoz rizst, árpát vagy búzát adnak, és alaposan megsózzák, így létrejön egy igen ízes, umamiban gazdag, különleges és sós fűszerpaszta, amit különféle ételekben használnak.

A legismertebb a japánok alap levese, a miso leves, amit tofuval és hínárral gazdagítanak. De emellett használják pácok, öntetek, szószok elkészítésénél is.

Gyakran kerül ramenekbe, egytálételekbe, sült tésztákhoz és nyers zöldségek pácolásához, erjesztéséhez is: a misopasztában erjesztett uborka, padlizsán, fehér retek rendívül ízes és frissítő kiegészítője a főételeknek.

Ahogy a szójaszószoknak is van többféle változata, úgy a misonak is van sötétebb, vöröses és fehér változata, ez függ a fermentálás idejétől és attól, hogy milyen alapanyagot adtak a szójababhoz. A fehér misopaszta a legkevésbé erős ízű változat, édesebb, mint a sötétebb típusok, ebben a legtöbb a rizs aránya.

Misopaszta: az alig ismert ételízesítő, amitől minden dupla olyan finom.

A nyugati karrier

A miso mára már a világon mindenhol kedvelt alapanyag, a japánok előszeretettel keverik össze majonézzel, ezt pedig más országokban is követik, remek szendvicskrém készül így belőle. De egyszerűen vajjal vegyítve is remek, hihetetlenül feldobja a kissé unalmassá váló szendvicseinket.

Vega miso ramen

A miso paszta a japán konyha tradicionális alapanyaga, nem véletlenül, hiszen nagyon sokoldalúan felhasználható, pácokba, öntetekbe, szószokba, levesekbe és főételekhez egyaránt ...

Zöldségpörkölt misoval

Japán konyha nélkülözhetetlen eleme a sűrű miso paszta, melyet (általában) szójababból készítenek. Az erjesztés ideje alapján fehér (a receptben ezt használtam), vörös, fekete ...

Miso leves

A miso (ejtsd: miszó) leves a párolt rizzsel együtt a tradícionális japán reggeli nélkülözhetetlen része. Fő alkotórészei a dashi és a miso (amelynek két fő fajtája a shiromiso és ...

Saláta és sült zöldségek, halak, húsok

Ahogy a kenyereinken remekül szerepel, úgy kicsi vízzel és olajjal összekeverve, valamilyen édes ízzel kikerekítve nagyszerű salátaöntet is készülhet belőle, de az így összeállított mártás nagyon jól működik sütőben sült zöldségekkel, húsokkal és halakkal is.

Tudtad? A hirtelen sült lazacfilé egyik legfinomabb ízesítője is a miso.

Meglepő párosítások

A miso és a paradicsomszósz házasításából olyan ízbombát kapunk, amiben a sós és savas ízek és az umamiban gazdag alapanyagok olyan remekül egészítik ki egymást, hogy már csak valamilyen tésztát kell mellé kifőzni, és kész is a meglepő mediterrán-ázsiai finomság.

Chrissy Teigen tavaly robbantotta fel a netet az általa megálmodott fehér misopasztával készülő carbonarájával – amely recept kollégánkat is megihlette. A misopaszta tehát nagyszerű az olaszos tésztákhoz is, sőt egyesek még édességeket is készítenek vele, és karamellkrémet, fagylaltot, csokis desszerteket vagy sajttortát ízesítenek vele.

Misoval grillezett padlizsán

Egyből kétféle módon is elkészíthetitek ezt az ázsiai ízvilágú vegán fogást. Gyors és nagyszerű, édes és sós, umamigazdag fogás, olyan hatalmas ízbomba, hogy szerintem a legjobb a ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgi alapanyag:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...