Emberek vagyunk, így gyakorlatilag lehetetlen elválasztani az étkezési szokásainkat a lelkiállapotunktól. Érzelmeink és gondolataink egyértelműen befolyásolják étkezési választásainkat — akár pozitív, akár negatív irányba. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ne próbálhatnánk meg egy kicsit tudatosan befolyásolni ezt, például azáltal, hogy olyan táplálkozási mintákat követünk, mint a mindful vagy az intuitív étkezés.
Mivel az elnevezésük szinte rokonértelmű, könnyű összetéveszteni ezt a két diétát, pedig valójában több különbség van közöttük, mint gondolnánk. Nézzük, melyek ezek!
Mi a mindful étkezés?
Bár a tudatosság manapság divatos kifejezés, nem újkeletű fogalom. Az ítéletektől mentes, türelmes hozzáállás és a jelen pillanat megélésének az elve az ősi buddhizmusig nyúlik vissza. Az étkezésre viszont csak a 20. században kezdték el alkalmazni, ami a Massachusettsi Egyetem kutatójának, Jon Kabat-Zinn-nek a nevéhez köthető – őt tekintik a modern tudatosság alapító atyjának. Ő indította újtára a Massachusettsi Tudatosság Központot, ahol számos tesztet, gyakorlatot végeztek annak érdekében, hogy megteremthessék az utat az étkezések tudatosabb megéléséhez.
Ahogy egyre több gyakorló foglalkozott a tudatos étkezéssel az elmúlt években, az alapjai is egyre szélesebb körben elterjedtek. Ugyanakkor a tudatos étkezés nem egy védjeggyel ellátott diétás program, és nincs abszolút egyetértés abban, hogy mely tevékenységek vagy elvek határozzák meg. De ha meg kéne fognunk a lényegét, azt mondanánk, hogy a mindful étkezés a jelen pillanatban való tudatos figyelemre támaszkodik, az étkezés előtt, alatt és után. Ehhez pedig többféle gyakorlat is társul:
- zavaró tényezők minimalizálása az étkezés közben,
- az ételek ízeinek, textúráinak élvezete,
- az étel megtapasztalása mind az öt érzékkel,
- lassan étkezés és alaposabb rágás,
- kisebb falatok vagy az evőeszközök letétele a falatok között,
- hála gyakorlása, például köszönetadás az étkezés előtt,
- figyelem az éhség és teltség érzéseire étkezés közben,
- az ételekkel kapcsolatos érzések vagy reakciók ítélkezés nélküli felismerése.
A mindful étkezés számos pozitív hatással jár – amellett, hogy segít jobban élvezni az étkezéseket. Egy nagyszabású, az Eating Behaviors folyóiratban megjelent szisztematikus kutatás szerint azok, akik mindful tréninget kaptak, képesek voltak csökkenteni a falásrohamokat és az érzelmekhez kapcsolódó étkezési gyakorlatokat. Más kutatások a tudatosság növekedését összekapcsolták a fogyással és a 2-es típusú cukorbetegséggel való könnyebb együttéléssel.
Mi az intuitív étkezés?
Míg a mindful étkezés a tudatosság általános alkalmazását jelenti az étrendben, az intuitív étkezés egy célzottabb megközelítést kínál. Bár a két módszer között sok az átfedés, az intuitív étkezés egy konkrét program, amelyet Elyse Resch és Evelyn Tribole dietetikusok dolgoztak ki az 1990-es években.
Az intuitív étkezés célja, hogy felszabadítson minket az étellel – és gyakran önmagunkkal kapcsolatos káros hiedelmek alól, az ítélkezéstől mentes étkezés megteremtésével. Arra tanít, hogy az éhség és a jóllakottság fizikai jeleire reagálva étkezzünk, miközben fókuszban tartjuk az érzelmi evést is. Segít abban, hogy felismerjük és azonosítsuk az éhség, a jóllakottság és az elégedettség érzéseit, amint megjelennek a testben.
A program tíz alapelvet hangsúlyoz:
- A diétás mentalitás elutasítása
- Az éhség tiszteletben tartása
- Békülés az étellel
- A fogyókúrás szabályok megkérdőjelezése
- A jóllakottság tényezőjének felfedezése
- A jóllakottság érzésének megtapasztalása
- Érzelmeink kedvességgel való kezelése
- Testünk tiszteletben tartása
- Mozgás – érezni a különbséget
- Egészségünk tisztelete – szelíd táplálkozás
Az intuitív étkezés tehát azt mondja, hogy engedjük el azokat az ártalmas hiedelmeket, amelyek korábbi étkezéshez kapcsolódó élményekből vagy irreális diétákból eredhetnek. Mindez egyet jelent az ételek feltétel nélküli engedélyezésével, a „jó” vagy „rossz” címkézés elhagyásával és az önmagunkkal szembeni tisztelet gyakorlásával, ami összességében egy lelki megtisztulás irányába terelhet minket.
Az intuitív étkezést már összekapcsolták az önbecsülés magasabb szintjével, a rendellenes étkezési szokások kisebb arányú megjelenésével, de a testképzavar és a pszichológiai stressz alacsonybab szintjével is. Habár a fogyás nem az intuitív étkezés célja, számos tanulmány kimutatta, hogy az intuitív étkezés alacsonyabb testtömeg-indexszel (BMI) járhat együtt.
Együtt is működhetnek?
A mindful étkezés és az intuitív étkezés nem zárják ki egymást. Míg az intuitív étkezés elvei tartalmaznak a tudatosság jellemzőit, a tudatos étkezés gyakorlása nem jelenti automatikusan az intuitív étkezés elveinek követését. Összességében mindkét filozófia foglalkozik azzal, hogy lelkiállapotunk hogyan befolyásolja ételválasztásainkat, és mindkettő hasonló lépéseket támogat.
Még többet olvashatsz az étrendekről itt: