Ha az étel újramelegítéséről, vagy kiolvasztásról van szó, a mikró tagadhatatlanul hasznos eszköz – azonban a kényelem és a modernitás zászlaja alatt manapság már akkor is használjuk a mikrohullámú eszközt, amikor abszolút nem lenne indokolt. Sőt, egyes konyhai folyamatokban még károkat is okozhat a mikró nehezen kiismerhető természete. Lássuk, melyek ezek!

Tej melegítése kelesztéshez
Mindegy, milyen kelt tésztás süteményt vagy pékárut készítünk otthon, a folyamatot feltehetőleg az élesztő felfuttatásával fogjuk kezdeni. Ehhez pedig meleg tej (vagy víz) szükséges: a kérdés már csak az, hol melegítjük fel a folyadékot.
Jobb nem a mikróra bízni a feladatot, ugyanis ha így teszünk, gyakrabban előfordulhat, hogy a tej túl forró lesz.
Kevésbé gyakorlott szakácsok akár meg is ölhetik így az élesztőt: a gomba ugyanis csak egy bizonyos fokig szereti a kellemes, langyos közeget, ha túl forró folyadékba szórjuk, kimúl szegény. Amennyiben mégis a mikró mellett döntünk, kapcsoljunk alacsonyabb melegítési fokozatra, és mindig ellenőrizzük az ujjunkkal a tej hőmérsékletét, mielőtt beleszórnánk az élesztőt.
Vaj megolvasztása
Biztosan sokan találkoztunk már a mikró forró belsejében köpködni kezdő vajjal: ez pedig nemcsak az alapanyagnak tesz rosszat, de a háztartási gépünket is alaposan ellátja forró zsírfoltokkal.
Amikor vajat olvasztunk, a kulcsszó mindig legyen a fokozatosság és az egyenletes hő. Annak ellenére, hogy a mikró is elméletben egyenletesen melegít, lehetnek benne egyenetlenségek (csakúgy, mint egy sütő belsejében). Ez pedig azt is eredményezheti, hogy míg a vajtömb egyik fele már szétolvadt, a maradék még szilárdan csücsül a tálban.
A már megolvadt zsiradék ráadásul a további hőkezeléstől túlhevül, ami nem tesz jót sem a szerkezetének, sem az ízének. Vajat inkább tűzhelyen olvasszunk, azonban, ha mégis ragaszkodunk a mikróhoz, tegyük egy kisebb, mély tálba a tömböt, majd takarjuk le egy nagyobb tállal (ne tányérral!). Alacsony fokozaton olvassuk és rendszeres időközönként nézzünk rá, keverjük át, hogy egyenletesen olvadjon. Inkább vegyük ki előbb, amikor vannak még benne szilárd részek, és hagyjuk az egészet egybeolvadni a mikrón kívül.
Csokoládé megolvasztása
Csakúgy, mint a vaj, a csokoládé is kényes olvasztási szempontból. Itt a legnagyobb bökkenőt a csokoládé megégetése jelenti: a nagyon extrém hőmérséklet vagy közvetlen hőhatás megpörköli a csokiban lévő kakaó-szárazanyagot, ami kesernyés ízt ad az amúgy édes alapanyagnak.
Nem véletlen, hogy a legtöbb valamirevaló recept a csokoládét gőz fölött olvasztatja velünk, és nem közvetlen lángon vagy neadjisten a mikróban.
Erre nincs trükk vagy tanács: a mikrós csokoládéolvasztástól tényleg jobb, ha teljesen távol tartjuk magunkat...az édességeink sikerének érdekében.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos konyhai tippet leshetsz el ezekből a cikkekből:
Hozzászólások (0)
A hozzászólás íráshoz belépés szükséges!