Ezért nem jó ötlet otthagyni a mikrót, amikor melegítünk benne valamit

Logikusnak tűnik, hogy amíg az ételünk szépen melegszik a mikrohullámú sütőben, addig mi elpakoljunk a szobában vagy leszaladjunk a szeméttel. De ahogy a gáztűzhelyen nem hagyunk ételt őrizetlenül – legalábbis csak kivételes esetekben –, úgy a mikrót sem jó ötlet működés közben magára hagyni.

Kétségtelen, hogy mára a mikrohullámú sütő az egyik legkedveltebb konyhai eszközzé vált: gyors, hatékony és kényelmes. Tökéletes a megmaradt fogások felmelegítésére, a fagyasztott ételek kiolvasztására, de akkor is, ha éppen folyékony vajra lenne szükségünk. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy egy ártalmatlan melegítésből akár komolyabb problémák is adódhatnak, ha nem figyelünk kellően – például ha őrizetlenül hagyjuk a mikrohullámú sütőt.

Ezért nem jó ötlet otthagyni a mikrót, amikor melegítünk benne valamit

Túlmelegedhet és tüzet okozhat

A mikrohullámú sütők elektromágneses sugárzással gerjesztik az ételben lévő vízmolekulákat, amelyek ettől felmelegszenek. Azonban ha nem figyelünk, az étel gyorsan túlmelegedhet – különösen, ha alacsony a nedvességtartalma, vagy ha túl hosszú időre állítottuk be a sütőt. Ez az étel megégéséhez vezethet, de akár fel is gyulladhat a fogásunk. Biztosan sokakkal előfordult már, hogy túl sokáig hagyták a készüléket pörögni, és kellemetlen, égett szagot éreztek, amikor visszatértek. Ez valójában könnyebben megtörténik, mint gondolnánk.

A mikrótüzek leggyakoribb oka az olyan ételeknek, mint a zsíros pattogatott kukorica, vagy akár magának az eszköznek túlmelegedése. Tény, hogy a mikró hatékony eszköz, de annyira nagy energiát használ, hogy odafigyelést igényel. Ha ott állunk mellette, és figyeljük, biztosan nem jutunk el addig, hogy füstölni kezdjen az eszköz.

Az ételek is felrobbanhatnak

Ha gyakran melegítünk így, nem árt tudni, hogy bizonyos ételek, különösen azok, amelyek szorosan lezártak vagy folyadékot tartalmaznak, felrobbanhatnak, ha felügyelet nélkül melegítjük őket. Amennyiben ilyesmi történik a mikróban, az nem csupán bosszúságot okoz, de károsíthatja is a készülékünket. A robbanás során ugyanis folyadékok és más ételmaradékok juthatnak a készülék olyan részeibe, ahol semmi keresnivalójuk nincs.

Elektromos meghibásodások és tűzveszély

Az ételrobbanások mellett az eszköz maga is lehet a probléma okozója. Mint minden elektromos eszköz, ezek is meghibásodhatnak, különösen, ha túlhasználjuk, vagy ha nem megfelelően tartjuk karban őket. Ha elektromos zárlat keletkezik, vagy egy belső alkatrész meghibásodik, lehet, hogy már csak akkor vesszük észre, amikor késő. A legrosszabb esetben ez tüzet okozhat, különösen, ha a meghibásodás miatt a mikró túlmelegszik.

Ha a készülék közelében maradunk, időben észlelhetjük a problémákat. Legyen szó szokatlan szagról, az eszköz külső felületének túlzott melegedéséről vagy furcsa zajokról, a jelenlétünk segíthet megelőzni, hogy a probléma komolyra forduljon. Mindig ellenőrizzük a mikrót kopás vagy hibák szempontjából, és ne hagyjuk figyelmen kívül az intő jeleket!

Az íz, az állag és a tápanyagok is elveszhetnek

A mikrózás a precizitásról szól. Ha túl rövid ideig melegítünk valamit, akkor az ételünk itt-ott hideg marad, ha pedig túl sokat, az étel textúrája, íze, sőt, tápanyagtartalma is tönkremehet. Ha ez utóbbi hibába esünk, akkor könnyen meglehet, hogy egy kiszáradt, elázott vagy túlfőtt valamire érünk vissza a mikróhoz. Különösen az olyan kényes ételek, mint a tészta vagy a rizs esetében fontos ez, hiszen ezek pikk-pakk pépessé válnak vagy kiszáradnak.

Várjuk tehát mindig ki azt az 1-2 percet, amíg megmelegszik az ételünk – ez nem is olyan nagy ár a fentieket figyelembe véve, nemde?

Forrásunk volt.


Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...