A sebkezelés nagyon fontos, hiszen egy hétköznapi apró balesetnek is súlyos következménye lehet, ha nem fordítunk kellő figyelmet a sérülésre. Egy kezeletlen seb elfertőződhet, a gyógyulás hosszabb ideig tarthat és hegesedni is csúnyábban fog. A legjobb ha gyógyszertári fertőtlenítőt és sebkenőcsöt használunk a sebkezelésre, azonban ha éppen kifogytunk ezekből, néhány otthoni összetevőből is tudunk hatásos sebkenőcsöt gyártani.
Csodákra képes a méz és az ecet
A gyógynövények és más természetes anyagok felhasználása évezredekig nélkülözhetetlenek voltak a betegségek és a sebek gyógyításában.
Azonban a modern korban sem szabad teljesen megfeledkeznünk a természetes hatóanyagokról. A méznek antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van, a különleges, Új-Zélandon termelt manuka méz pedig a tudomány szerint is potenciális sebkenőcs lehet. A manuka méznek kimondottan erős antimikrobiális hatása van, így hatékonyan veszi fel a harcot a baktériumokkal szemben. A manuka mézet épp ezért a gyógyászatban fertőzések kezelésére is előszeretettel használják.
A Warwicki Egyetem kutatói Dr. Erin Connelly, Dr. Freya Harrison azt vizsgálták, hogy mennyire hatékony egy olyan „sebkenőcs”, amelyet manuka mézből és ecet savból állítanak elő. A kutatók számos premodern feljegyzést találtak arról, hogy a korai emberek mézből és ecetből készült keveréket használtak sebek és duzzanatok tisztításához, kötözéséhez. A tudósok kevés mézet és kevés ecetsavat használtak, önmagában egyik anyag sem volt képes megölni a baktériumokat.
Együttesen alkalmazva a két összetevőt azonban a baktériumok nagy része elpusztult.
A kutatók tovább vizsgálják az ecet és a méz közös alkalmazásának potenciális lehetőségeit a sebgyógyításban. Addig pedig mi magunk is kipróbálhatjuk a méz-ecet kombinációt, ha kifogytunk a bolti kenőcsökből.
Még több egészségről: