Így készíthetsz egyszerűen, otthoni összetevőkből sebkenőcsöt

Nagyanyáink korában még nem léteztek méregdrága bolti sebkenőcsök és hámosítók. Így az embereknek, ahogy a legtöbb dolgot, úgy a sebkezelést is otthon megtalálható dolgokkal kellett megoldaniuk.

A sebkezelés nagyon fontos, hiszen egy hétköznapi apró balesetnek is súlyos következménye lehet, ha nem fordítunk kellő figyelmet a sérülésre. Egy kezeletlen seb elfertőződhet, a gyógyulás hosszabb ideig tarthat és hegesedni is csúnyábban fog. A legjobb ha gyógyszertári fertőtlenítőt és sebkenőcsöt használunk a sebkezelésre, azonban ha éppen kifogytunk ezekből, néhány otthoni összetevőből is tudunk hatásos sebkenőcsöt gyártani. 

Így készíthetsz egyszerűen otthoni összetevőkből sebkenőcsöt

Csodákra képes a méz és az ecet

A gyógynövények és más természetes anyagok felhasználása évezredekig nélkülözhetetlenek voltak a betegségek és a sebek gyógyításában.

Azonban a modern korban sem szabad teljesen megfeledkeznünk a természetes hatóanyagokról. A méznek antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van, a különleges, Új-Zélandon termelt manuka méz pedig a tudomány szerint is potenciális sebkenőcs lehet. A manuka méznek kimondottan erős antimikrobiális hatása van, így hatékonyan veszi fel a harcot a baktériumokkal szemben. A manuka mézet épp ezért a gyógyászatban fertőzések kezelésére is előszeretettel használják. 

A Warwicki Egyetem kutatói Dr. Erin Connelly, Dr. Freya Harrison azt vizsgálták, hogy mennyire hatékony egy olyan „sebkenőcs”, amelyet manuka mézből és ecet savból állítanak elő. A kutatók számos premodern feljegyzést találtak arról, hogy a korai emberek mézből és ecetből készült keveréket használtak sebek és duzzanatok tisztításához, kötözéséhez. A tudósok kevés mézet és kevés ecetsavat használtak, önmagában egyik anyag sem volt képes megölni a baktériumokat.

Együttesen alkalmazva a két összetevőt azonban a baktériumok nagy része elpusztult.

A kutatók tovább vizsgálják az ecet és a méz közös alkalmazásának potenciális lehetőségeit a sebgyógyításban. Addig pedig mi magunk is kipróbálhatjuk a méz-ecet kombinációt, ha kifogytunk a bolti kenőcsökből.

Forrásunk volt. 


Még több egészségről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...