A minap ismét egy olyan problémával szembesültem, ami bár mostanában ritkán, de mégis megesik velem: este 9 órakor jutott eszembe főzni, mivel pedig nagy adagban készítettem az ételt, az csak lassan hűlt ki. Mi legyen? Rakjam be még melegen a hűtőbe? Azt elvileg nem szabad. De miért is nem?
A jó hír, hogy a langyos vagy közepesen meleg ételeknek már nem nagyon tud ártani a hideg (sőt!), forró ételek esetében viszont akár egészségügyi kockázatai is lehetnek a gyors hűtésnek. A hűtés alapvető lényege, hogy az élelmiszereket védjük a kórokozóktól és a gyors romlástól, valamint hogy a bennük megtalálható tápanyagok minél hosszabb ideig benne maradjanak az ételekben is.
Forró ételek esetében a hirtelen hűtés kifejezetten árthat nekünk, ugyanis ezek az ételek hűtőben hűlve veszítenek tápanyagértékükből, a szalmonella baktérium gyors terjedésnek indulhat az ételekben, ráadásul a meleg levegő áramlása miatt a hűtőben tárolt más, érzékeny élelmiszerek (tojás, tejtermékek, húsok és felvágottak) is romlásnak indulhatnak.
Az ételnek muszáj legalább langyosra hűlnie ahhoz, hogy hűtőbe lehessen rakni őket, két óránál tovább viszont nem érdemes szobahőmérsékleten tárolni, a baktériumok ugyanis ennyi idő után a szabad levegőn is elkezdenek terjedni. Amit a gyorsabb hűlés érdekében tehetünk ilyenkor, az az, hogy kisebb porciókra szedjük a meleg ételt, így az gyorsabban kihűl, nekünk pedig nem kell türelmetlenül várnunk.
Tippek, amiket kipróbálhatunk a hűtésre:
1.) Szedjük szét kisebb adagokra az ételt.
2.) Ha meleg ételt kell raknunk a hűtőbe, tegyük az élelmiszert alacsony magasságú edénybe, ételtároló dobozba. A magas falú edényekben az ételek lassabban hűlnek, így könnyebben elkezdhetnek rajta szaporodni a baktériumok.
3.) A még meleg, étellel teli edényt tegyük jeges vízbe, ezzel is gyorsítva a hűtést.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek a hűtős tárolással kapcsolatban: