Ezért várd meg mindig, hogy teljesen kihűljön a sütemény

Ha a süteménysütésről van szó, az egyik legfontosabb kulcsszó a türelem. De könnyű azt mondani: amikor ott díszeleg a pulton egy elképesztő piskóta, az utolsó dolog, amit csinálni akarunk vele, az a várakozás. Pedig nagyon megéri.

Ha azt gondoljuk, hogy teljesen megsült a sütemény, amikor kivettük a sütőből, egy kisebb meglepetésben lehet majd részünk. Ugyanis a hűlés folyamata alatt még nagyon sok minden történik, mind a tészta belsejében, mind a felszínén. Ha a tökéletes sütés után nem szeretnénk, hogy kudarcba fulladjon a szeletelés vagy a díszítés, bizonyosodjunk meg róla, hogy teljesen kihűlt-e a süteményünk. Több szempontból is fontos ez a várakozási idő: ugyan már rég megsült a sütemény, az utómunka még javában folyik. De mi történik pontosan?

Ezért várd meg mindig, hogy teljesen kihűljön a sütemény

Kialakul a belső szerkezet

Elvégeztük a tűpróbát, és már nem ragad semmi a pálcára. Úgy tűnik, minden jól megy, és a süteményt kivehetjük a sütőből. Ez eddig igaz is, azonban a tészta még nem készült el teljesen. De hogy lehet ez?

Nos, miután kivettük a sütőből, a tésztában maradt hő tovább főzi, pontosabban süti a süteményt.

Ez nem jelentős hő, ahhoz azonban épp elég, hogy a sütemény végső szerkezete kialakuljon. Magyarul ilyenkor lesz omlós-morzsás a kevert sütemény, porhanyósan lemezes a linzer és felhőpuha a kelt tészta. És ez mind-mind a türelmes hűtésnek köszönhető.

Tartósabb lesz a külső

De nemcsak a belső szerkezet az egyetlen, ami változik a hűtés alatt, hanem a külső is. Főleg az olyan sütemények esetében, ahol később majd díszíteni szeretnénk (elsősorban vajkrémmel vagy tejszínhabbal), elengedhetetlen, hogy a dekorálni kívánt alap teljesen hideg legyen.

Ugyanis ha a meleg piskótára kenjük rá a krémet, teljesen biztos, hogy el fog olvadni, ezzel elrontva a tortánk külsejét. És az se tévesszen meg minket, ha a sütemény külseje már hideg. Azt is meg kell várnunk, hogy a közepe is kihűljön.

A türelmünk duplán kifizetődik, ugyanis amellett, hogy a krém megmarad majd a hideg tortán, felvinni is egyszerűbb lesz. A frissen elkészült piskóta sokkal könnyebben morzsolódik, ezzel megnehezítve a díszítés folyamatát. De ha egy kicsit várunk, megerősödik a tészta, nem fog a spatulánk alatt szétesni, megrepedni.

Mennyi ideig várjunk?

Miután kivettük a sütőből, először adjunk neki nagyjából 15 percet a formában. Majd amikor már nem tűzforró az edény, óvatosan távolítsuk el belőle a süteményt. Használjunk egy spatulát segítségül. Ha azt látjuk, hogy reped a tészta, inkább hagyjuk tovább a formában.

A formából tegyük egy rácsra hűlni a desszertet, hogy az alja se punnyadjon be. Itt további 30-45 percig hagyjuk pihenni. Ha szeretnénk ellenőrizni a belső hőmérsékletét (azaz, hogy teljesen kihűlt-e belül), szúrjunk bele egy húshőmérőt. Persze nem mindenkinek van ilyen eszköze, ők egy fogpiszkálóval végezzék el a vizsgálatot: a pálcikát hagyjuk a sütemény közepébe szúrva két percig. Tapintással ellenőrizzük, hogy meleg-e.

Nagyjából egy órás hűtés után már biztosak lehetünk abban, hogy a süteményünk készen áll a díszítésre vagy a szeletelésre. Várjuk ki a szükséges időt, tényleg megéri.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Minden alkalommal tökéletes sütemények:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...