Meggyes kevertet sütni nem nagy ördöngösség, bár aki először vág bele, lehet, hogy kicsit elveszettnek érzi majd magát a sok különböző receptvariáció között. Nekik (de igazából mindenkinek) szól most ez a cikk, amelyben egy helyen szerepel az összes trükk, amitől bármilyen recept alapján tökéletes lesz majd a meggyes kevert.
Külön keverd a szárazat és a nedveset
Sok sütemény esetében olvashatjuk a receptben, hogy fontos a száraz és a nedves hozzávalók külön keverése. Ez a kevertek esetében sincs máshogy, itt is érdemes betartani ezt a szabályt, ezzel ugyanis javíthatunk az állagon.
A nedves hozzávalókat előre összekeverve elérhetjük, hogy sokkal homogénebb, egységesebb lesz a masszánk. Másrészt nem fogjuk túldolgozni a tésztát, aminek fontossága mindjárt kiderül.
Ne keverd túl
Az egy dolog, hogy kevert süteményről van szó, de ez a név ne jelentse azt, hogy túlkeverjük a készülő édességünk masszáját. Efelé már tettünk egy nagyon jó lépést azáltal, hogy külön kevertük a nedves és a száraz hozzávalókat.
A következő lépés pedig legyen az, hogy gyors, határozott mozdulatokkal dolgozzuk össze a tésztánkat, csupán addig, amíg el nem tűnik az összes száraz folt és „lisztcsík”. Ha ilyenek már nincsenek, akkor tudhatjuk, hogy a masszánk egységes, az ezt követő keverés már túldolgozást és rágós, masszív süteményt jelent majd.
Inkább utólag szórd a meggyet
Mindig nagy kérdés, hogy mikor kerüljön bele a masszába a gyümölcs: előtte, közben vagy utána? Míg mindenkinek megvan a maga preferált módszere, ha logikusan belegondolunk, nyilván csak egy lehetséges út van.
Ha a tésztát előbb beleöntjük a tepsibe, majd a tetejére halmozzuk a meggyet, akkor ennyi előnyt adunk magunknak a gyümölcs lesüllyedésével szemben. A szemek ugyanis megindulnak majd a tésztában, és az aljára szállnak. Ezt visszafoghatjuk, ha a tetejére szórjuk a meggyet, és nem belekeverjük.
Kend ki a tepsit
A meggyes kevert akkor igazán finom, ha belül omlós és puha lesz, a szélein azonban enyhén aranybarna és karamellizált. Ehhez pedig az kell, hogy hanyagoljuk a sütőpapírt, és maradjunk a jól bevált, vajjal kikenős és liszttel megszórós módszernél.
Ez garantálja, hogy nem ragad és nem ég oda a tészta, hanem kellemesen karamellizálódik és barnul. Használjunk bőven vajat, lisztből pedig csak épp annyit szórjunk a tepsibe, ami ráragad a zsiradékra.
Ellenőrizd, hogy átsült-e
Mivel viszonylag sok gyümölcs kerül a masszába, ezért oda kell figyelni, hogy mindenhol átsül-e a sütemény. A meggyből sok nedvesség távozik, ezért a szemek körül lévő tészta lassabban sül.
Ezeken a pontokon mindenképpen végezzünk tűpróbát, mert csalóka lehet, ha csak a meggyek közötti részeken szurkáljuk meg a süteményt. Inkább győződjünk meg többször a készenlétről, és minimálisan süssük tovább, baja nem lesz tőle.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több tökéletes recept, módszer és technika: