Ez a maradékmentő pesto, igazából csak idézőjelesen vehet részt a kategóriában, hiszen nem ugyanaz, mint a tradicionális olasz recept alapján készülő bazsalikomos szósz. De ez mindegy is, hiszen elég, ha segítségül hívjuk az alapreceptet, és a hozzávalókat arra cseréljük, ami éppen van otthon. A maradékmentő pesto teljesen olyan ízű, színű és állagú lesz, amilyennek mi szeretnénk, csak rajtunk áll, mit teszünk bele.
Miből áll egy pesto?
Nézzük meg alaposan a klasszikus pesto receptjét! Ha ezt megismerjük, tulajdonképpen a kezünkben lesz egy alaprajz, amivel szabadon kísérletezhetünk a konyhában.
Az egyenlet a következő: bazsalikom+olajos mag+fokhagyma+sajt+olaj+fűszerek.
Ezeket a hozzávalókat kell fejben tartanunk, hogy el tudjunk indulni a saját maradékmentő pestónk felé vezető úton.
Zöldek
Persze a bazsalikom elég drága, és nem mindig kapható frissen. És nem is lenne maradékmentő a pestónk, ha nem azt használnánk, ami otthon fonnyad a konyhában.
A fűszernövényeken kívül használhatjuk zöldségek ehető leveleit: répa, retek zöldjét. Spenót, sóska, kelkáposzta és saláta levelei is mehetnek bele. Újhagymával és metélőhagymával némi erőt is kölcsönözhetünk neki.
Figyeljünk oda az erőteljes ízekre: ha több különböző zöldet használunk, a semlegesekből (pl. saláta, spenót) legyen több, az intenzívekből (pl. fűszernövények, kelkáposzta) kevesebb. Az is opció, ha blansírozással elvesszük a túl erős aromák egy részét.
Magvak
Az olajos magtól sokkal gazdagabb lesz a szósz állaga és íze. Használjunk bármit, amit otthon találunk, körülbelül egy maréknyi mennyiséggel.
Nem szükséges megpirítani őket: ezzel ugyan mélyül az ízük, de szárazabbak is lesznek, ami ronthat a pesto krémességén.
Sajt
Akkor járunk a legjobban, ha van otthon parmezánunk vagy valamilyen más érett, kemény sajtunk. Ezek aromásak, sósak és zsírosak, amely tulajdonságokat mind átadnak a pestónak.
De nem kell itt megállnunk: használjunk lágy, kenhető sajtokat is. Csak olyat ne válasszunk, aminek vastag kérge van (pl. camembert).
Fűszerek
Itt van lehetőségünk hozzáadni a kedvenc ízeinket. Ez nemcsak szárított fűszer lehet, hanem bármilyen aromás apróság, amit a hűtőben rejtegetünk.
Olaj- és kapribogyó, citrusok héja és leve, szardella és tonhal, fokhagyma, chili és gyömbér mind otthonra talál a szószban, csak a fantáziánk kell hozzá.
Olaj
Az egész szószt valamilyen olajjal tudjuk összehozni. Lehet ugyan semleges ízű napraforgó- vagy repceolajat használni, de sokkal jobban járunk egy karakteres olívaolajjal. Ezzel még több ízes réteget építhetünk.
Aprítógép vagy mozsár
Ha van bennünk kellő elszántság, nekiállhatunk mozsárban krémesre dolgozni a pestót. De megúszhatjuk az egészet egy konyhai aprítóval is.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ismerd meg velünk az alapokat: