Általában a konyhai ételmaradék abszolút nem egy olyan dolog, aminek örül az ember. A maradék tészta viszont különleges helyet foglal el ezen a kategórián belül: a hideg, újramelegített, szószos, rakott, húsos, zöldséges vagy bármilyen más maradék tészta több szempontból is nagy ajándék a konyhában. Derítsük ki, miért, és nézzük meg a legjobb melegítési praktikákat is!
Miért sokkal finomabb a másnapos tészta?
Míg egyes ételek másnapra fonnyadtak, szottyosak vagy ázottak lesznek, és sokat veszítenek azokból a kvalitásokból, amik frissen tökéletessé teszik őket, a tésztaételek esetében gyakran javít az élményen egy hűtőben eltöltött éjszaka.
Ahogy a szószban vagy raguban áll a tészta, mélyebben magába szívja az ízeket, alaposan összeérik az egész fogás.
Igaz ez a legtöbb paradicsomos, tejszínes, húsos és zöldséges ételre. Mindegy, hogy egyszerű szószos vagy rakott és sütőben sült ételről van szó, a mechanizmus mindenhol ugyanaz: frissen is nagyon finom, de másnap még finomabb.
Kerüld a mikrót, elő a serpenyővel!
És az ízek összeérése csak a kezdet. A másnapos, hideg tésztát valahogy meg kell melegítenünk, és amennyiben jó módszert választunk, még tovább fokozhatjuk, mélyíthetjük az ebédünk vagy vacsoránk ízét.
A legtöbb ételmelegítés manapság mikrókban történik, mivel ez a leggyorsabb, legkevésbé macerás módszer, ami után még extra edényeket sem kell elmosogatni. És persze, a legtöbb étel esetében teljesen elfogadható a mikró használata, egyedül a tészták képeznek kivételt.
A tésztamelegítésre ugyanis a serpenyő ezerszer jobb eszköz, mint a mikró. A forró edény közvetlen hője miatt egyes helyeken lepirul a tészta, aranybarna és ropogós lesz. Ez nemcsak változatos textúrát, de elképesztő ízt is ad majd az ételnek, ami a logika szerint újramelegítve rosszabb kéne, hogy legyen. Erre egészen egyszerűen a serpenyő a cáfolat.
Néhány tipp a melegítéshez
De hogyan melegítsünk tésztát, hogy ne egy kormos, égett és félig hideg valami kerüljön a tányérra? Hogyan érhetjük el a fent említett, fantasztikus ropogós és aranybarna szintet?
A másnapos tészta (mivel magába szívta a szósz és az ízek nagy részét), hajlamos egy kicsit szárazabb lenni, mint a friss. Ez egyszerre jó és rossz hír: jó azért, mert gyorsabban pirul, de rossz azért, mert könnyebben odaég.
Ahhoz, hogy megelőzzük a leégést, de mégis biztosítsunk némi pirulást, szükségünk lesz egy fedőre és némi vízre vagy más folyadékra. Ha a melegítés elején nedvesebb környezetet biztosítunk a tésztának, a gőzben nem ragad le és könnyebben felmelegszik. Ebben segít a fedő is: benntartja a serpenyőben a gőzt, nem engedi kiszáradni az ételt. A melegítés első fázisát közepes lángon végezzük.
A víz a legjobb, de használhatunk például egy kevés alaplevet, tejszínes tészták esetében tejet vagy tejszínt. Tényleg nem kell sok (nagyjából fél-egy deci), így nem kell amiatt aggódnunk, hogy a hígítás elveszi a tészta ízét.
Ha teljesen átmelegedett a tésztánk, vegyük le a fedőt, és kapcsoljuk maximálisra a lángot. Kezdődik a pirítás, amit a következőképp csináljunk. Amikor már forró a serpenyő, hagyjuk pár másodpercig kevergetés nélkül a tésztát. Ha folyamatos sercegést hallunk, az jó jel. Keverjünk egyet a tésztán, hogy a még pirulatlan részei is alulra kerüljenek, kontaktba lépjenek a forró edénnyel. Az egész pirítás nagyjából 1-2 percig tart, tényleg nagy lángon, ezután kezdődik a leégés, amit mindenképpen kerüljünk el.
A megfelelő módszerrel melegített másnapos tészta egy teljesen új világba röpít majd minket, próbáljuk ki, és ámuljunk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai praktika vár: