A magyar mogyoró sajnos vagy nem sajnos, de nagyrészt külföldre kerül, miután itthon leszüretelik. A Balaton környékén megtermett magvakból elsősorban édességek készülnek. Az idei termés közepesnek volt mondható, ahogy sok minden más, a mogyoró is megérezte a változékony időjárás hatásait.
Közepes termés
Balatonbogláron és környékén a napokban ér véget az idei mogyorószüret. A somogyi területeken volt némi aszály idén, ami rossz hatással volt a növényekre, így csak közepes termést sikerült betakarítani.
Ami viszont szerencse volt, hogy tavasszal a fagy, nyáron pedig a jégeső sem tett olyan nagy kárt az ültetvényekben.
Somogyban körülbelül kéttucatnyi gazda van, aki mogyorót termeszt, az erre a célra használt területek nagyjából 40 hektárt tesznek ki. A szüret általában október elején kezdődik, és 2-3 hétig tart. A termést gépi módszerrel gyűjtik be.
Külföldre megy mogyoró
De mi lesz a hazai mogyoróból? Nos, a termés nagy részét külföldön vásárolják fel édesipari cégek:
csokoládéba kerül vagy mogyorókrém lesz belőle.
Még akkor is (mint idén), amikor a betakarított mennyiség az ideálisnál kevesebb, a minőség ugyanolyan tartósan magas, ezért stabil piaca van a magyar mogyorónak.
Ami pedig itthon marad, abból vagy olaj vagy vetőmag lesz. A kisebb szemű mogyorókat használják ültetésre, például az autópályák mentén is ezek kerülnek a földbe.
Még több érdekes hír itthonról és a világból: