Ennyit is fizethetünk egy kiló dióért az év végén

Nehezen viselték a kertek és az ültetvények a hideg időt, ezért egészen valószínű, hogy idén is drágulás vár majd a dióra. Az áremelkedés mértéke még kérdéses, egyelőre csak a tendencia iránya biztos.

„Közepes” és „jó” – ezekkel a jelzőkkel illették az idén megtermett dió mennyiségét a szakemberek. Az ország nyugati és keleti felében is vannak nagyobb diótermelő területek, például a Velencei-hegység és a Balaton térsége is ezek közé tartozik. Ezeket különböző mértékben érintették a fagyok, tehát elsősorban a hidegebb időjárásnak lesz köszönhető a dió árának emelkedése.

Biztosan változik a dió ára, és sajnos nem a jó irányba

Eltérő termés keleten és nyugaton

A Sokszínű Vidék kereste meg a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnökét, Kelemen Pétert, hogy az idei diótermés felől érdeklődjenek nála. Tőle érkezett a hír, hogy eltérő mennyiségben termett a magból Kelet- és Nyugat-Magyarországon.

Nyugaton, a Velencei-hegység és a Balaton környékén közepes (ötös skálán 2-3), a keleti országrészben ezzel szemben jó (ötös skálán 4) lett a termés. A különbség mögött az a magyarázat, hogy nyugaton érzékenyebb állapotban érte a tavaszi fagy a termést.

A fagyok miatt így nagyobb kár keletkezett a nyugat-magyarországi fákban.

És ha ez még nem lett volna elég, a fagy mellett a száraz időjárás is megtépázta a növényeket. Kelet-Magyarországon jelentősen több csapadék hullott, ezért azokon a területeken ez nem jelentett akkora problémát, mint a Dunántúlon.

Az áremelkedés mértéke

Arra a kérdésre, hogy mégis milyen arányú emelkedés várható a piacon, Kelemen Péter elmondta: a konkrét eltérés még ennyire előre nem látható, de annyi biztos, hogy a termelők emelnek majd az árakon.

Áremelkedésre lehet számítani a tavalyi évhez képest, mert megnőttek a termelők költségei. Drágábban jutnak hozzá a felhasznált imput anyagokhoz, és a munkaerő sem lett olcsóbb, aminek valahol vissza kell köszönnie

- nyilatkozta.

Ugyan minden termelő kissé eltérő áron viszi piacra a megtermett dióját, az általános irány afelé mutat, hogy 10 százalékos emelés biztosan lesz az évben.

Így 3000 és 4000 forint közötti áron kerülhet a boltokba a dióbél.

Azért ilyen nagy a különbség az alsó és felső határ között, mert a minőségtől és az adott bolt vagy árus árképzésétől is függhet.

Az árképzés pedig több irányba is elmehet, mivel a dió iránt folyamatosan nő a kereslet, és az emberek által, otthon, a kertekben szedett termés is kevesebb ebben az évben a kártevők pusztíztásától.

Forrásunk volt.


Ezek a hírek is érdkelhetnek:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...