Ezért zárt sajnos kudarccal az idei dinnyeszezon

Hatalmas veszteséget szenvedett több magyar dinnyetermelő is, a megtermelt gyümölcsök nagy részét ugyanis nem tudták eladni. A probléma okai nagyon sokszínűek, ezért nem lesz egyszerű megoldást találni rá.

Rosszul zárta az idei szezont a magyar dinnye: a bőséges termés ellenére rengeteg gyümölcs maradt a földeken, ugyanis a gazdák egyszerűen képtelenek voltak eladni a termés nagy részét. Persze ez nem az ő hibájuk, egy sor olyan akadállyal kellett megküzdeniük, amelyeknek csak egy kis részét tudják befolyásolni. Az időjárási viszontagságok mellett a külföldi importáru és a termelési technika is nehéz helyzetbe hozta a magyar dinnyét.

Beelőzte a magyar dinnyét a külföldi, veszteséggel zárt a szezon

Jelentős mértékű veszteség a földeken

Mivel a termelők nem tudták eladni az árut, több mint tízezer tonna dinnye maradt a földeken. Az el nem adott gyümölcsöt általában beszántják a földbe, így próbálják legalább minimálisan hasznosítani a kárba veszett termést.

Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyékben volt a legrosszabb a helyzet, itt akár 20-25% is beszántásra került a megtermelt dinnyéből.

Akadtak olyan – elsősorban hagyományos termesztést alkalmazó – földek, ahol a veszteség a termés 70%-át is érintette. Az összes kár nagyjából 600-700 millió forint körül lehet.

Kitéve az időjárás kegyeinek

Persze nem azért maradt a földeken a dinnye, mert a magyar vásárlók már nem szeretik a lédús nyári gyümölcsöt. Az eladások mégis kötődnek némileg a preferenciákhoz: hidegebb időben ugyanis a dinnye iránti kereslet visszaesik, csakúgy, mint a fagylalté.

Idén augusztusban pedig volt egy hosszabb időszak, amikor az időjárás nem kedvezett annyira az eladásoknak, tehát kevesebb dinnye fogyott, amit a boltok, de főleg a termelők is megéreztek.

Külföldi versenytársak

A külföldön megtermelt dinnye két okból is nehezítette a magyar gyümölcs helyzetét. Egyrészt nem tudtunk olyan nagy mennyiségben más országokba eladni belőle, mert mindig volt egy olcsóbb alternatíva: Észak-Macedónia és Olaszország is jóval alacsonyabb áron, 10 centért vitte piacra a dinnyét. Az ukrán gyümölcsöt szintén kedvezőbben adták, így elsősorban ez került a Baltikum országainak boltjaiba.

A külföldi nehézségek mellett itthon is kénytelenek voltak versenybe szállni a gazdák az importdinnyével. A szezon elején és legvégén ugyanis ellepte a piacot az albán, spanyol, görög és olasz áru, aminek hatására az árak esésnek indultak.

Megoldásként jelentkezhet a jövőre nézve egy technikai újítás: elsősorban a termelést lesz érdemes megreformálni, hogy a hagyományos magyar fajtákra is legyen igény a piacon, a dinnyeszezon teljes ideje alatt.

Forrásunk volt


Hírek a nagyvilágból, amik érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...