A nem mindennapi húsleves légies maceszgombócokkal, amit muszáj megfőznöd

Csak úgy, mint ahogy a keresztény világban szokás, a zsidó ünnepek is minden évben együtt járnak bizonyos hagyományos ételekkel, és ezek egyike a maceszgombóc-leves is. A lassan főzött, aranyló húslevesben úszó lágy gombócokat készítsük el hanuka vagy legkésőbb karácsony alkalmából.

A zsidó gasztronómia – mivel a vallási csoport tagjai szétszórtan élnek a világban – mindig reakcióba lépett a helyi konyhával. Ez a helyzet a maceszgombóc esetében is, ami egy tradicionálisan zsidó alapanyagot használ egy átvett kulináris technikát alkalmazva. Ebből a házasságból született meg a maceszgombóc-leves, ami minden, amire egy hűvös téli napon szükségünk lehet.

A legtökéletesebb maceszgombóc-leves receptjét itt találod (recept és fotók: Hering András)

A maceszgombóc története

A maceszgombóc abban a kereszteződésben keletkezett, ahol a kelet-európai és a zsidó konyha találkozott. Az askenázi zsidók hagyományos étele valamikor a 18-19. században születhetett, de nagyjából abban az időben, amikor a levesbetétként használt gombócok elterjedtté váltak Kelet-Európában.

A szigorú zsidó vallási szabályok hatással vannak a főzésre és az étkezésre is, és a maceszgombóc is egy ilyen helyzetből jött létre. Pészáchkor ugyanis nem szabad élesztővel dolgozni vagy tésztát keleszteni: azaz csak a kovásztalan kenyér használata megengedett.

Ezért készülnek a (tradicionálisan pészáchkor fogyasztott) gombócok pászkából, azaz lisztből és vízből sütött, vékony, ostyaszerű kenyérből.

Így nem kerül a tésztába élesztő, és az ünnepre főzött húslevesbe is van mit tenni. Hiszen a gombócok akkor teljesítik be végső küldetésüket, amikor a gőzölgő levesben úszkálhatnak.

A maceszgombóc levesbetét pászkából receptjét itt találod (recept és fotók: Hering András)

Nem szabad elsietni

A maceszgombóc-leves tulajdonképpen egy húsleves, azonban cseppet sem hétköznapi fajta. Nem érdemes összecsapni, és fél óra alatt készre főzni, mert akkor hiányozni fog belőle a mély, karakteres, zöldséges íz.

Minél frissebb, egészséges zöldségeket válogassunk össze, és ha tehetjük, csirke helyett is inkább házi tyúkot tegyünk a fazékba. Ezek adják meg a jó húsleves alapját.

Szintén fontos a főzési idő: adjunk legalább 2-3 órát a levesnek, ez alatt az idő alatt kis lángon, szépen gyöngyözve fő majd készre, és mély, aromás ízekkel hálálja meg a türelmünket.

A gombócok megfőzése

De nemcsak a levesnek van szüksége időre, hanem a gombócoknak is: a bekevert tésztát hagyjuk hűtőben pihenni legalább 1 óráig, de akár egy egész éjszakát is adhatunk neki. Ettől lesz ugyanis könnyen kezelhető a massza.

A gombócok esetében felmerülhet a megfőzés kérdése is. Itt két út közül választhatunk: a megformált maceszt a forró levesben is készre főzhetjük, de külön erre a célra felforralt, sós vízben is.

A levesben főzés nagy előnye a plusz íz, ami szinte lehetetlenné teszi, hogy a gombócok íztelenek maradjanak. Azonban előfordulhat, hogy a leves kissé opálos lesz a benne főzött tészta miatt. Ha ezt szeretnénk elkerülni, külön főzzük meg a maceszt, és utána szedjük a tálakba kimert levesbe.

A legtökéletesebb maceszgombóc-leves receptjét itt találod (recept és fotók: Hering András)

Készítsük el a legtökéletesebb maceszgombóc-levest!

Hozzávalók a gombóchoz: 150 g macesz (natúr pászka néven keresd a boltokban), 3 db tojás, 3 ek libazsír (helyettesíthető olívaolajjal is), 1 csokor petrezselyem, 0.5 tk gyömbér (apróra reszelve), só és bors ízlés szerint, 1.5 dl alaplé (vagy víz)

Hozzávalók a leveshez: 2 db csirkecomb, 5 közepes db sárgarépa, 4 kis db fehérrépa, 1 közepes db zeller (zöldjével), 1 közepes db karalábé, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyem, 1 hüvelykujjnyi gyömbér, 1 késhegynyi sáfrány, só, bors ízlés szerint

A maceszgombócokhoz a pászkalapokat egy tiszta konyharuhába tesszük, alaposan becsomagoljuk, majd körbe-körbe forgatva összetörjük. Ha nem sikerült elég apróra darabokra (durvára) törni, akkor öntsük mozsárba, és újra törjük össze alaposan, de akár le is darálhatjuk.

Egy keverőtálba mérjük ki a tetszőleges zsiradékot (libazsírt vagy olívaolajat ajánlunk), üssük bele a tojásokat, adjuk hozzá a reszelt gyömbért, sót, borsot és a finomra aprított petrezselyemzöldet. Egyenletesen keverjük össze, majd mehet hozzá az alaplé (vagy víz), végül adjuk hozzá az összetört pászkát. Alaposan keverjük össze, majd tegyük a hűtőnkbe (letakarva) pihenni nagyjából 1-1,5 órára. A lényeg, hogy könnyen gyúrható masszát kapjunk.

Lássunk hozzá a húsleveshez! A fazekunkba tesszük a csirkecombokat, majd színültig töltjük hidegvízzel. Elkezdhetjük forralni, az esetlegesen képződő habot szűrőkanállal merjük le.

A legtökéletesebb maceszgombóc-leves receptjét itt találod (recept és fotók: Hering András)

Eközben megtisztítjuk a zöldségeket:

a sárgarépát és fehérrépát mindig hosszú hasábokra vágjuk, ha vékonyabbak, egészben menjen a levesbe, a közepes vagy kisebb méretű zellergumó, karalábé, vöröshagyma szintén mehet egészben a vízhez. Adjuk hozzá a gyömbért, sót, borsot, sáfrányt, majd nagyon alacsony lángon, lassan, gyöngyözve kezdjük el főzni a levesünket egészen addig, amíg a csirkecombok és a zöldségek meg nem puhulnak. Kis lángon ez akár 2-3 óra is lehet, így lesz igazán finom, és a zöldségek esszenciájától teli a levesünk.

Ez idő alatt készítsük el a maceszgombócokat:

vizes kézzel gyúrjunk nagyjából diónyi gömböket (ne legyenek túl nagyok, mert nőni fognak főzés közben). Ha készen vannak, a forrásban lévő levesünkbe engedjük őket, és abban főzzük meg. Persze ezt egy külön lábasban, gyöngyöző, enyhén sós vízben is megtehetjük. A főzés ideje mindkét esetben nagyjából 30 perc.

Végezetül szedjük ki egy tálra a frissen főtt zöldségeket, a húst és a gombócokat, és szűrjük le a levest.

Tálaláskor helyezzük a maceszgombócokat a tányérra, merjük rá a leszűrt alaplevelet, szórjuk meg friss, apróra vágott petrezselyemmel. Kínáljuk mellé a főtt zöldségeket és a csirkehúst.

A legtökéletesebb maceszgombóc-leves receptjét itt találod (recept és fotók: Hering András)

A maceszgombóc-leves teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket a recepteket is próbáld ki!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...