Múltkor egy ismerősöm megkérdezte, mitől nem lesz "opálos" a húslevese, mert hiába tart be minden ismert szabályt, az istennek se sikerül. Kérdeztem tőle, hogy tényleg annyira szívügye-e az az évtizedek (századok?) óta belénk nevelt ukáz, miszerint a húsleves NEM LEHET ZAVAROS, és ördögtől való-e, ha a végeredmény nem tökéletes, de nem volt benne hajlandóság a megalkuvásra: a húsleves vagy aranylóan átlátszó, vagy semmilyen.
Lássuk, mit ír a szakirodalom, hogyan lesz szép és zavartalan (haha), és hogyan segíthetünk rajta, ha mégis zavaros lesz az a bizonyos húsleves:
1.) HABOZZ
Erről már mi is írtunk egy értekezést pro és kontra, egy biztos, a zavarossággyűlölők mindenképpen habozzanak (az elején), miközben fő a hús, mert így biztosabb a tiszta, aranyló végeredmény. (Vannak azonban, akik szerint a lényeget is kiöntjük a habbal, éppen ezért szerintük szükségtelen, mert majd leülepszik.)
2.) HIDEG VÍZ
Egy másik apró részlet, de a tökélyre törekvők tippje az, hogy a húst a legelején tiszta, hideg vízben kezdjük el főzni, ne melegben, így egyenletesen forrósodik fel minden.
3.) NE FORRALD
A lassú, 3-5 óráig tartó főzés egyik velejárója az is, hogy mindez komótosan, tényleg kis lángon történjen, hogy még véletlen se forrjon a levesed, csak gyöngyözzön: így nem kavarodik összevissza minden fűszer és alapanyag a fazékban.
Ha mégis zavaros lett....
Mit tehetünk, ha mégis megtörténik a világ szégyene, a rettegett, a gyűlölt, mindaz, amitől anyánk, nagyanyánk óva intett, és ZAVAROS LETT A HÚSLEVESÜNK?
SZŰRD LE! De nem akárhogy...
- Miután lezártad a levest, hagyd állni egy fél órát, hogy minden leülepedjen benne,
- halászd ki belőle a zöldségeket és a húsokat,
- végül sűrű szövésű szűrön szűrd le, lassan, KANALAZVA, ne öntve!
Ha neked ez még nem elég, akkor is van hová fokozni:
Tegyél egy gézlapot is a szűrődbe, ha tökéletes eredményre vágysz, mert ezen tényleg minden kis apróság fennakad!
A profik a tojáshoz nyúlnak:
4-5 liter leveshez két tojásfehérjét kemény habbá verünk, és a leves tetejére terítjük. Nagy lángon lobogva addig forraljuk, amíg a tojás meg nem keményszik, és magába nem szívja az apró “szöszöket”. Ekkor egy szűrőkanállal kihalásszuk a levesből
– írja az Ízesélet.
+ 1 tipp kemény vonalas zavaroshúsleves-elleneseknek:
A francia séfek állítólag a már elkészült húslevest lehűtik, majd a tetejére kiülő zsírt lekanalazzák, sőt, sovány darált hús + aprított zöldségek (répa, zeller, hagyma) + tojásfehérje egyvelegét főzik a zsírtalanított levesbe, így:
Lassú, de folyamatos keverés mellett fel kell melegíteni a levest a fehérjés egyveleggel. Egészen addig kell kevergetni, míg már majdnem felforrt. Ekkor viszont abba kell hagyni a keverést, és alacsony lángon halkan rotyogtatni úgy egy órán keresztül. A fehérjés keverék kiül a leves tetejére, ebbe kell egy lukat fúrni, és mikor kész, ezen a lukon keresztül kell kimerni a tiszta húslevest
– írja a Sóbors.
Azt hiszem, most már tuti, hogy nem lesz zavaros az, hogyan ne legyen zavaros a húslevesed. Hajrá!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos trükköt itt találsz: