Meglepően sok minden félremehet a levesfőzés során, ahhoz képest, hogy egy elvileg elronthatatlan folyamatról van szó. Ez abszolút nem a szakács hibája, mert rengeteg változóval kell számolni, miközben rotyog a tűzhelyen az étel. A sűrűség, az állag és az íz mind változhat, ha nem figyelünk oda. Szerencsére a levesfőzés gyakori hibáit nagyon könnyű kijavítani, mindjárt ki is derül, hogyan.
Túl sűrű lett
Ez akkor fordulhat elő, ha nem jó arányban került a fazékba a víz és a többi hozzávaló, levesbetét. A főzés során minden jól ment egy darabig, aztán a zöldségek, a hús és a tészta elkezdték magukba szívni a levet. Így tulajdonképpen nem levest, hanem ragut főztünk.
A levesek hígításánál egyedül arra kell odafigyelnünk, hogy ne veszítsünk túl sok ízt, amikor plusz folyadékot adunk a fazék tartalmához.
Ezt többféleképpen elérhetjük: sima víz helyett hígítsunk alaplével vagy valamilyen más, aromás folyadékkal. A levesünk ízeihez alkalmazkodva végezhetjük az állag lazítását tejjel, tejszínnel vagy borral is. Mindegy, melyiket választjuk, folyamatosan kóstoljunk, nehogy íztelenné tegyük a levest.
Nagyon híg lett
Szerencsére könnyedén sűríthetjük a levesünket anélkül, hogy túlfőznénk (ami a zöldségek és hús széteséséhez vezethet). Erre egy nagyon jó módszer valamilyen levesbetét (tészta vagy gabona) használata. Ezt tegyük közvetlenül a lébe, ne külön főzzük meg, mert így a tésztából kifőtt keményítő besűríti majd a levest.
Egy kis adag, apró kockára vágott burgonyával ugyanezt a hatást érhetjük el, szintén a keményítő jótékony hatása miatt.
Elsóztuk
Az egyik leggyakoribb konyhai baki ez, nemcsak a leveseknél, de minden más fogásnál is. A túlzottan sós ízeken javíthatunk vízzel vagy valamilyen vizet magába szívó hozzávalóval (krumpli, répa, tészta, gabona), savanyú íz vagy tejtermék hozzáadásával.
Íztelen lett
Az íztelen leves nem feltétlenül azt jelenti, hogy sótlan: ennél egy sokkal komplexebb problémáról van itt szó. Amikor belekóstolunk, csak annyit érzünk, hogy valami hiányzik belőle, nem teljes a kép. Az okok igen sokszínűek, ahogy a megoldások is, a legjobb trükköket elolvashatjuk a mellékelt cikkben.
Szétfőztük a zöldséget
Ha azt vesszük észre, hogy a zöldségek elkezdtek szétesni, de a leves még nem készült el teljesen (például nyers a hús), elfoghat minket a pánik. A szétfőtt zöldség nem valami gusztusos, ezért érdemes gyorsan cselekedni, ha meg akarjuk menteni őket az enyészettől.
Egy szűrővel vagy kanállal halásszuk ki a léből a már megfőtt zöldségeket, és tegyük őket egy tálba vagy lábosba, amíg el nem készül az étel többi része. Tálalhatjuk őket külön vagy a levesbe visszatéve is.
Mivel megfőttek a zöldek, amiatt nem kell aggódnunk, hogy nem lesz íze a lének. Hiszen ami puhára főtt a vízben, az a legtöbb benne lévő aromát már átadta a fazék tartalmának.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Segítünk minden konyhai feladatban: