Kell olaj a levesekbe, vagy csak ront rajtuk a zsiradék?

A főzés szinte mindig olajjal kezdődik, de vajon igaz-e ez a szabály minden ételtípusra? Például a levesek esetében is mindig zsiradékot kell csorgatnunk a fazékba? A cikkből kiderül!

A legtöbb ételnél teljesen egyértelmű, hogy a hagymát, húst vagy különböző zöldségeket egy nagy löttyintésnyi olajon kezdjük el pirítani-dinsztelni. Sokan a levesek esetében is ezzel a lépéssel kezdenek, míg mások ódzkodnak tőle, ugyanis ez túlzottan zsírossá teheti az amúgy könnyednek számító leveseket. A kétségeket és félreértéseket eloszlatva hát nézzük meg, tényleg szükséges-e olajat adni a levesekhez!

Kell-e olaj a levesekbe, vagy csak ront rajtuk a zsiradék?

Nélküle is megoldható a leves

A legfontosabb, amit érdemes előre leszögeznünk, hogy a levesfőzés során abszolút nem kötelező hozzávaló az olaj. Mivel a levesek lényege, hogy vizes közegben főzzük készre az alapanyagokat, a legtöbbször lemondhatunk a zsiradékról, ugyanis nincs szükség rá.

Ha nem kell pirítanunk, alapot készítenünk vagy dinsztelnünk, bátran hagyjuk el az olajat.

Például egy egyszerű zöldségleves esetében elég, ha rögtön a feldarabolt, nyers zöldségekre öntjük a vizet – ilyenkor csak arra figyeljünk, hogy kellően fűszerezzük, ízesítsük a levest, mivel a fűszer (és a zöldség) lesz az aromák egyetlen forrása.

Attól függ, milyen levesről van szó

Persze nem érvényesíthetjük általánosan az összes létező levesre a fenti szabályt, ugyanis vannak olyan receptúrák, amelyek nem megoldhatóak zsiradék bevetése nélkül. A legtöbb húsos leves határozottan ilyen, csak olajon (vagy egyéb zsiradékon) történő körbepirítás után érhetjük el az ízek kellő szintjét.

Azon levesek esetében se hagyjuk el az olajat, ahol rántást vagy valamilyen fűszeres alapot kell készítenünk – ehhez ugyanis elengedhetetlen a zsiradék.

Plusz ízt ad

De nemcsak a húsoknak adhat plusz aromát az olajon történő lepirítás, hanem bizony a zöldségeknek is. Figyeljük csak meg, ha legközelebb például bab- vagy borsólevest készítünk – először forró olajon pirítsuk körbe a répákat, hagymát, fokhagymát, és csak után öntsük nyakon a vízzel.

Így maguk a zöldségek is karamellizáltabbak lesznek, illetve az olaj is átvesz valamennyit az ízükből: mindez többségében finomabb leveshez vezet.

Segít „megfogni” a fűszereket

A legtöbb fűszer zsírban oldódik, így nehéz dolguk van a levesekben, ahol a vízben csak gyengébben tudnak feloldódni. Viszont, ha a főzés elején némi olajat is csorgatunk a fazékba, segíthetünk nekik a kibontakozásban.

Csak arra vigyázzunk, hogy a kényes ízesítőket (pl. fűszerpaprika) ne égessük meg a forró zsiradékban.

Alternatívák az olajra

Ha azonban valamilyen okból mégis szeretnénk elhagyni az olajat és úgy a zsiradékot általában, de ugyanúgy ízesebbé tennénk valamivel a leveseinket, akad pár alternatíva. Használhatunk például zsíros tejfölt vagy joghurtot (ez ugyanúgy segít feloldani a fűszereket és gazdagabbá is teszi a levet) – ezt mindig utólag keverjük a léhez. További opcióként jelentkeznek az olajos magkrémek (pl. mogyoróvaj), amelyekkel hasonló jó eredményeket érhetünk el.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippekkel gazdagodhatsz itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Heti Menü – 7 napig szinte mindent sütés/főzés nélkül készítünk

Közhely, de a nagy melegben főzőcskézni nem annyira jó dolog: próbálunk ilyenkor kevesebb, könnyebb, gyorsabb és sokszor hidegebb fogásokat enni, ez esik jól, és ez így van rendjén. Jöjjenek a hát a gazpachók, a gyümölcslevesek, a hideg saláták tésztával vagy anélkül, a halfélék, a hidegen is finom főételek, és persze a sütés nélküli desszertek!