Ami lejárt, nem feltétlenül romlott – Ez történhet veled, ha lejárt az étel szavatossága

Kétmillió tonna élelmiszer: évente ennyit dobunk Magyarországon a kukákba, nagy részét teljesen feleslegesen. Az élelmiszerhulladék csökkentése érdekében érdemes tisztázni, hogy mit jelent a termékeken a szavatossági és a lejárati idő, és hogy mi történik, ha lejárt ételt eszünk meg.

Az élelmiszerhulladék problémája a nyugati világon mindenhol jelen van, ezen pedig sokat lehetne segíteni akkor, ha tudnánk, milyen élelmiszert meddig ehetünk meg. Igazi lejárati ideje csak a babaételeknek, babatápszereknek van, a többi terméken szereplő lejárati dátumok inkább csak tájékoztató jellegűek, és érdemes velük óvatosan bánni.

A csomagolt élelmiszereken Magyarországon kétféle jelöléssel találkozik az ember:

Nem mindegy, hogy valami a minőségét őrzi meg egy adott ideig, vagy egy adott ideig fogyasztható.

A minőségmegőrzési idő azt az időtartamot jelöli, ameddig az élelmiszertől elvárható, hogy a megadott tárolási körülmények között tartva biztonsággal fogyasztható marad, és megőrzi eredeti minőségi tulajdonságait. A hosszabb ideig eltartható élelmiszereken található dátum azt az időtartamot mutatja meg, ameddig elvárhatjuk, hogy a gyártó által garantált minőséget, azaz például ízt, illatot, színt vagy állagot nyújtja. Az adott dátum után minőségükből, élvezeti értékükből veszíthetnek, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy nem fogyaszthatók. Ilyen jelölést találunk jellemzően a konzerveken, kekszeken és a szárított vagy gyorsfagyasztott élelmiszereken – írja a Nébih honlapja.

A fogyasztható jelölést jellemzően a mikrobiológiai szempontból gyorsan romló, jellemzően hűtőtárolást, azaz 0-10 ⁰C fokot igénylő élelmiszerek (tejtermékek, felvágottak, hidegkonyhai saláták) esetén találjuk a csomagoláson. A megjelölt felhasználhatósági dátum után fogyasztásuk kockázatos lehet, veszélyt jelenthet az egészségre még akkor is, ha esetleg nincsenek látható romlási jelek. Ez sincs azonban kőbe vésve: a tejtermékek például ameddig nem savanyodnak, rendszerint biztonsággal fogyaszthatók – de érdemes óvatosan eljárni velük, mert ha viszont elkezdenek romlani, kellemetlen egészségügyi problémákkal járhat a fogyasztásuk.

Rövid lejárati idejű termékek

A rövid lejárati idővel rendelkező élelmiszerek, például tejtermékek, húsfélék, felvágottak, tojás és hal esetén a megadott fogyaszthatósági határidőn már nagyon óvatosan használjuk fel őket, mert ételfertőzésnek, esetleg -mérgezésnek tesszük ki magunkat. A minőségmegőrzési időt viszont érdemes lazábban kezelni, ez ugyanis tényleg csak a gyártó egy jelzése, hogy meddig garantálja az élelmiszer legjobb minőségét.

Az azonban, hogy nem vesszük szentírásnak ezeket a számokat, rengeteget segíthet az élelmiszerhulladék csökkentésén – ezért a tegnap lejárt tejfölt még nyugodtan együk meg, és a kukoricakonzervnél sem lesz probléma, ha egy héttel túlléptük a minőségmegőrzési időt.


Ezek az élelmiszer-fogyasztással kapcsolatos cikkek is érdekelhetnek:

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...