Nem csak a testnek káros a városok szennyezett levegője

A szennyezett levegő negatívan hat a központi idegrendszerre, ami idős korban akár depresszió és egyéb mentális betegségek kialakulásához is vezethet – derül ki az új kutatásból.

Egyre több tudományos kutatás bizonyítja, hogy a depresszió kialakulása összefüggésben áll a levegő tisztaságával és a városi környezettel. Egy nemrég publikált, új tanulmány az elsők között hívja fel a figyelmet a hosszú távú légszennyezésnek való kitettség és az időskori depresszió kapcsolatára.

Nem csak a testnek káros a városok szennyezett levegője

Komolyan kell venni

A depresszió súlyos egészségügyi állapot, megnehezíti a mindennapi feladatok elvégzését és főleg idős korban a fizikai egészségére is negatív hatással van. A Harvard kutatói a JAMA orvosi szaklapban publikálták nemrég új tanulmányukat, amelyben az időskori depresszió kiváltó okait vizsgálták. A kutatók több mint 8,9 millió ember egészségügyi adatait elemezték.

A 2005 és 2016 közötti vizsgálati időszakban több mint 1,52 millió embernél diagnosztizáltak időskori depressziót.

A kutatás során megvizsgálták, hogy a depresszióval diagnosztizált személyek lakóhelye szerint milyen mértékben voltak légszennyezésnek kitéve a résztvevők a kutatás ideje alatt. Alapvetően három szennyezőanyagra koncentráltak: a finom részecskéknek (PM2,5), nitrogén-dioxidnak és ózonnak való kitettségét figyelték meg. 

Veszélyes részecskék

Ezekkel az anyagokkal az a fő probléma, hogy nem lélegezzük ki őket. Megtapadnak a tüdőben és bekerülnek a véráramba, irritációt és gyulladást okozva a szervezetben. A szennyezőanyagok a központi idegrendszerre is hatással vannak, akár sztrókot is okozhatnak.

Az egyetem munkatársai a kutatás során megállapították, hogy azoknál a résztvevőknél, akik hosszú távon magasabb szennyezettségű területeken éltek, megnőtt a depresszió kialakulásának kockázata. Mindhárom vizsgált szennyezőanyag összefüggésbe hozható volt az időskori depresszió magasabb kockázatával, még alacsonyabb szennyezettségi szintek esetén is, ennek szintén az anyagok központi idegrendszerre gyakorolt hatása az oka.

A tanulmány szerzői szerint a hátrányos helyzetű csoportok még inkább kitettek a hosszú távú légszennyezés okozta időskori depressziónak.

A kutatók felhívják rá a figyelmet, hogy az Alzheimer-kórhoz és egyéb neurológiai betegségekhez hasonlóan, az időskori depressziót is komolyan kell vennünk.

Forrásunk volt.

Szerző: Kremmer Magdi


Még több cikk a mentális egészségről:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...